Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

FINDIK, TOPLANTI, STRATEJİ

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » FINDIK, TOPLANTI, STRATEJİ
share on facebook  tweet  share on google  print  

FINDIK, TOPLANTI, STRATEJİ

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

kenancelik@kenancelik.com

FINDIK, TOPLANTI, STRATEJİ

Kenan ÇELİK

  01 Ekim Perşembe, Zorlu Grand Hotel’de Anadolu Sohbetleri isimli bir toplantı vardı.  

  Trabzon toplantısı olduğu için kuşkusuz ana tema fındık idi. Program da onu gösteriyordu. Bu tür toplantılar çok yararlıdır. Hayvanlar koklaşa koklaşa, insanlar konuşa konuşa anlaşırlar. Bu bağlamda garanti bankasının ilimizin yararına önemli bir toplantı yaptığını belirtmek isterim.

  Ancak, her zaman olduğu gibi toplantı beklenen düzeyde değildi. “Dostlar alışverişte görsün” türündendi.   

  Protokol konuşmaları yapıldıktan sonra, yine her zaman olduğu gibi, asıl konuyu dinlemesi gereken ve karar vermesi gerekenler, işlerinin yoğunluğunu bahane ederek, salondan ayrıldı. Kalan dinleyenlerden bazıları ise, ne fındık üreticisi, ne fındık tüccarı, ne fındık ihracatçısı, ne de fındık alanında çalışan araştırmacı bilim adamı. Yanındakilerle geyik muhabbetindeydiler. Özellikle panelde, fındık üreticilerinin, ihracatçıların temsilcileri vardı. Onların görüşlerine asıl kulak vermesi gereken, Tarım ve Köy İşleri Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları toplantıdan ayrıldı.

   Sayın Asaf Savaş Akat. Reytingi yüksek bir iktisatçı. Bilgisi olabilir, olmayabilir. Doğru söyleyebilir veya yanlış söyleyebilir. Hepsine saygım var. Ama kürsüye çıkıp da ne söyledi ki bu toplantıda. Programa göre, dünya ekonomisi ve kriz senaryoları konusunda konuşacaktı. Bir kere dinleyicilerin kilitlendiği fındık konusunda tek kelime etmedi veya edemedi. Sadece bazı ekonomik konuları nasıl tahmin edemediğini, bazı hatıralarını, dinleyicilere komedi show yaparcasına anlattı. Benim zamanımı niye çaldı. Bizim asistanlarımız, hatta memurlarımız ondan daha çok şey söylerdi.  

  Paneli hiç dinlemeyen, hayatını bölgemize ve fındığa atamış kişilerin görüşlerini almaya gerek duymayan, tarım ve köy işleri bakanlığı müsteşarı da bir konuşma yaptı. Ekrana bazı slaytlar, bilimsel veriler ve grafikler getirdi ve hepsini hızla geçti. Aklımda kalan en önemli şey,” zamanımız az olduğu için bunları geçiyorum” cümlesi oldu. Ayrıca, dinleyicilere “ne diyecekseniz burada söyleyin, sonradan konuşup durmayın” gibi azarlarcasına konuşmaları da çok ayıp. Oysa o toplantıda, dedesi yaşında adamlar var, bir ömrü fındığa atamış kişiler vardı, eğitim gördüğü hocalarının arkadaşları vardı. Her düzenleme yapıldığında olduğu gibi fındık konusunda en iyi düzenlemeleri yaptıklarını, bundan daha iyisinin olmadığını savundu. Zaten şu ana kadar yapılan bir düzenlemenin başlangıçta kötü olduğunu söyleyen de çıkmadı.

   Fındık üreticilerini ve dolayısıyla bölgemiz ekonomisini çok ilgilendiren bir konuda karar aldıklarını da açıkladı sayın Mirmahmutoğulları. 750 metrenin üzerine de doğrudan fındık desteği verilecek. Bakanlar kuruluna gönderilmiş. Olması gereken de buydu zaten. Araştırmalarının sonuçlarının da gösterdiği gibi, 750 rakımın üzerinde alternatif başka bir ürün de yetiştirilemiyor. Yine o yükseklikteki alanlarda fındığa destek vermek lazım.  

  Yaptıkları bir araştırmaya göre, Sakarya, Çarşamba gibi düz alanlarda fındık yerine alternatif ürünler, örneğin yağlı tohumlar, ekilirse fındığın on katı kazanç sağlanabilecek.   O zaman benim de savunduğum fikirler bilimsel olarak destekleniyor demektir. Ülkemiz ve bölgemiz ekonomisi için fındık olmazsa olmazdır. Fındık gibi bir ürün varken, alternatif ürünlere yönelmenin hiçbir mantığı yok. Hiç fındık üretmeyen ülkeler bile, fındığı keşfedip dikilmesini destekliyor. Biz ise sökülmesini öneriyoruz.

   Yapılması gereken şudur: Trabzon, Giresun ve Ordu illerinde, fındık üretimi teşvik edilmeli. Hem doğrudan destek verilmeli hem de boş olan yamaç arazilere fındık dikilmesi desteklenmelidir. Ayrıca fındık üreticisi eğitilerek, dönüm başına daha fazla ürün alınmalıdır. Fındık bahçelerinin bakımı konusunda üretici eğitilmesi ve kaliteli, randımanlı fındık yetiştirilmesi teşvik edilmelidir. Bölge ekonomisinin ayakta durması için fındığa dört elle sarılmak gerekir. İhracat için ise, gerçekten profesyonellerle çalışmak, gerekirse yabancı uzmanlarla çalışmak gerekir.

   Düz arazilere fındık dikenlerin fındıkları ise, teşvik bile vermeden, gecekondu yıkar gibi sökülmelidir. Devletin bu gücü vardır. Zaten tapular fındık bahçesi olarak geçmediği için düz ovalarda fındık üretilmesi yasal da değildir. Fındıklar sökülünce, yenileri de dikilmeyince asıl ihtiyacımız olan diğer alternatif ürünler üretilmek zorunda kalınacaktır. Zaten tarım ve köy işleri bakanlığı ürün haritalarını da çıkarmış durumda.  

 

Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 08 Ekim 2009, Perşembe
Tür : Ekonomi Tarih : 07.10.2009
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this