Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

BEŞİKDÜZÜ HALKI APTAL MI?

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » BEŞİKDÜZÜ HALKI APTAL MI?
share on facebook  tweet  share on google  print  

BEŞİKDÜZÜ HALKI APTAL MI?

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

kenancelik@kenancelik.com

BEŞİKDÜZÜ HALKI APTAL MI?

Kenan ÇELİK

 

Beşikdüzü insanı misyonunu yıllar önce belirlemiştir. Beşikdüzü Eğitimin Beşiğidir.

 

Son yıllarda da, Beşikdüzü Turizmin Beşiğidir. Yeşil ile mavinin buluştuğu, temiz havası ve temiz denizi ile gurur duyar Beşikdüzü halkı.

 

Ben bu ilçede doğdum, bu ilçede büyüdüm, bu ilçede okudum, bu ilçede de görev yapıyorum, yaşıyorum. Benim için vatanın her köşesi, her insanı tartışılamaz bir değerdedir.

 

Ben bir iktisatçıyım. Yatırımın ne olduğunu, işsizliğin ne demek olduğunu, geçmişi ve geleceği ile bilirim, öğretirim.

 

Şimdi konuya gelelim. Organize sanayi bölgesi ve o bölgede yapılacak yatırımlar, vaatler.

 

Ben Beşikdüzü’nün o güzelim doğasına organize sanayi bölgesi yapılmasına başından beri karşıyım. Dağ başında bir organize sanayi bölgesi. Gelecek yıllarda doğayı mahvedebilecek bir sanayi. Neyse ki gerçekleşmeyecek bir dua.

 

Eğitim, turizm ve sanayi bir arada olmaz. Eğitim, turizm ve onlardan kaynaklanan bir hizmet ve ticaret sektörü Beşikdüzü’ne yeter de artar bile.

 

Son günlerde aynı gazetede yazdığımız Temel Korkmaz’ın yazılarını okuyorum. Çok fazla tanımam ama tanıdığım kadarıyla mert bir insan, lafını esirgemez, vatanını milletini sever, arkadaşına sonuna kadar sahip çıkar. Kasaplar odası başkanıdır. Bende bıraktığı izlenim bu.

 

Buraya kadar güzel. Bir yatırımcılara destek aşkı var. Ve sürekli yatırımları eleştirenlere hücum ediyor. Kim eleştirirse. Onları toplumun önüne atmakla, halka şikayet etmekle tehdit ediyor, hatta bunu yapıyor da.

 

 Bazen organize sanayi müdürüne, son yazısında da öğrendiğim kadarıyla Beşikdüzü belediye başkanına.

 

Yapılacak yatırım ise KEMİK UNU FABRİKASI. BEŞİKDÜZÜ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE.

                                                          

Sayın Korkmaz aynen şöyle diyor yazısında: “Eğer Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgesi dolmazsa bunun sorumlularını ben biliyorum ve hepsini tek tek teşhir edeceğim ve onları çok sevdiğim Beşikdüzü halkına havale edeceğim.” 

Bir Beşikdüzü insanı olarak bu yazılanlara duyarsız kalamam. Beşikdüzü halkını çok sevdiğini söylediği için teşekkür ederim. Ancak, Beşikdüzü halkına ne söyleyeceksiniz, mesela bana söyleyin.

 

Biz Beşikdüzü’ne Kemik Unu Fabrikası açıyoruz da engel oluyorlar mı diyeceksin. Herhalde kemik unu fabrikasının dünyanın en pis kokularını yaydığını da söyleyeceksiniz. Bir çevre faciası olacağını da. Yakınındaki  Şalpazarı, Vakfıkebir, Eynesil ilçelerinin tüm köyleriyle birlikte bu pis kokuları koklamak zorunda olacağını da mı söyleyeceksiniz? Ayda bir kere koku çıksa, balkonda çay içmek olmaz, lokantada yemek yemek olamaz, plajda oturmak mümkün olmaz, gece sabaha kadar uyku uyunmaz bu pis kokudan dolayı. Kemik unu fabrikasının olduğu bölgeye turist gelir mi? Bula bula Eğitim ve Turizmin beşiği olan Beşikdüzü’ne bu yatırımı mı layık gördünüz. Çok teessüf ederim.

 

Türkiye’deki kemik unu fabrikalarının halk tarafından nasıl tepki ile karşılandığını bilmiyor musunuz. Mesela Manisa Turgutlu’da halk isyan edip kemik unu fabrikasına yürümedi mi? Daha yakında, kemik unu fabrikası müdürü pis koku yaydığı için tutuklanmadı mı?

 

Organize sanayi bölgesinin o bölgeye kurulması zaten temelinden yanlıştır. Madem ki organize sanayideki yerlerin dolmayacağı endişesi taşıyorsunuz, neden yeni parsellerin eklenmesine ses çıkarmıyorsunuz? Yine söylüyorum, Beşikdüzü organize sanayi bölgesine yatırım olmaz, olsa bile kısa sürede kapanır, çünkü, karlılık ve yatırım kriterleri yok. Kapitalist sistemde, baskı ile, yalvarma ile, dua ile, slogan atma, halka şikayet etme ile yatırım yapılmaz. İşadamı için tek kriter vardır, o da karlılıktır. Sadece fındık ve çay ile ilgili tesisler çalışabilir.

 

Elbette, yatırımı yapan, çevreye koku vermeyeceğini garanti edecek. Raporlarını verecek. Koku verirse kapatılacak. Ama bu işler söylendiği gibi olmuyor. Fatsa’daki Balık Unu fabrikasının yanından hiç geçmediniz mi? O da rapor almıştı, söz vermişti. Tutuklanan kemik unu fabrikası müdürü de söz vermişti. Turgutlu’daki fabrika yöneticileri de söz vermişti. Ama o pis kokuyu verdiler.

 

Kemik unundan yapılan yem Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklandı. Çünkü Deli Dana hastalığına neden oluyor. Bunları biliyorsunuz sanıyorum.

 

Ben bir Beşikdüzü halkı olarak, bizi düşündüğünüz için, çok sevdiğiniz için, sizin önerdiğiniz yatırıma teşekkür ederim. Bu kemik unu fabrikasını kendi bölgenize, kendi köyünüze, kendi mahallenize kurunuz. Onlar istifade etsin ve zengin olsunlar. Hiç mi işsiz yok oralarda. Beşikdüzü’nden başka yer mi yok.

 

Beşikdüzü halkının çevre konusunda çok duyarlı olacağını herkese hatırlatmak isterim.

 

Organize Sanayi Komisyonunda etkili olan, sayın valimizi ve sayın ticaret ve sanayi odası yetkililerini duyarlı olmaya davet ediyorum. Beşikdüzülüler olarak bizim temiz havamızdan ve çevremizden başka bir varlığımız yok. Bu yatırıma onay verecek olanlar, önce o bölgeyi ve çevre köyleri bir gezsinler, halk ile konuşsunlar.

 

Kasaplar Odası Başkanı kasapların kemiklerini değerlendirmek istiyor, onlara kazanç sağlamak, odaya gelir getirmek istiyor, kasapların haklarını savunuyor. Normaldir. Ama aynı şekilde,  benim de bir Beşikdüzü insanı olarak, sosyal bilimci olarak, iktisatçı olarak, bu yatırımın fayda maliyet analizini yaptığımda uzun dönemde Beşikdüzü halkının aleyhine olacağını söylemek ve tüm Beşikdüzü halkını bilimsel olarak bilinçlendirmek hakkımdır, boynumun borcudur, vefa borcumdur, görevimdir. Benimki de normaldir.

 

Beşikdüzü halkı eğitimlidir, asla aptal değildir.

 
Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 06 Ağustos 2009, Perşembe
Tür : Ekonomi Tarih : 06.08.2009
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this