Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

TEŞVİKLER VE ÇEVRE

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » TEŞVİKLER VE ÇEVRE
share on facebook  tweet  share on google  print  

TEŞVİKLER VE ÇEVRE

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

kenancelik@kenancelik.com

TEŞVİKLER VE ÇEVRE

Kenan ÇELİK

 

Gündemimiz bölgemize verilecek ekonomik devlet teşvikleri. Baştan söyleyeyim, teşvik verilmesi isabetli olmuştur, teşekkür ederiz, ama…..

 

Bölgemize yatırım yapılması için toplantılar düzenleniyor, hatta bazıları yalvarıyor, bazıları yeter ki yatırım yapın, dileyin bizden ne dilerseniz diyor.

 

Üstelik bölgemize üst düzeyde teşvik veriliyor. Bu kadar teşvik verildikten sonra, yalvarmaya ne gerek var. Demek ki teşvik bazen işe yaramıyor. Bir ülkeye veya bölgeye yatırım için önemli bir faktör, ekonomik istikrardır. İstikrar olmadıktan sonra veya gelecekte uzun süreli istikrar olacağı beklenmedikten sonra, ne kadar teşvik verirseniz verin, ne kadar yalvarırsanız yalvarın, boşuna…

 

Sonra da yatırım kriterleri gelir. Akıl teri döken işadamları uzun vadeli yatırım kriteri olmayan bir yere yatırım yapmaz. Hadi 5 yıl 10 yıl teşvikler var, sonra ne olacak, bunu hesaplar. Hesaplamayandan ne bölgeye, ne ülkeye, ne de insanlığa fayda vardır.

 

Ne olursa olsun, yeter ki yatırım yapılsın mantığı son derece yanlıştır. Yanlış yapılan yatırım, mutlaka kapanacaktır. O yüzden hedef sektörlerimizi belirleyelim ve onlara nokta atışı yapalım. Turizm ve Eğitim bölgemiz için en idealidir. Bu sektörler çok güçlü bir ticaret sektörünü kendiliğinden yaratır. Yatırım için yerlinin yerlisini zorlamaktan da vazgeçmek lazım. Başka bölgelerden yatırımcıları çekmek, yabancı yatırımcıları çekmek gerekiyor. Karadeniz bölgesine zengin Rus yatırımcıları çekmek lazım. O zaman çift taraflı çalışabiliriz. Eğer onca teşviğe rağmen yabancı yatırımcı gelmiyorsa, bilin ki teşvikler işe yaramayacaktır.

 

Önemli bir konu çevredir. Karadeniz bölgesi klasik sloganı ile söylemek gerekirse, yeşili ve mavisiyle, bol oksijenli temiz yaylalarıyla anılır. Bunlar birer hazinedir. Bu hazine küresel ısınma ile birlikte kendini daha da cilveli gösterecek. Çevre hazinemiz asla satılık olmamalı. İşsiz kalsak da, aç kalsak da, nefesimiz açlıktan koksa da.

 

Rastgele bir örnek vereyim. Kemik unu fabrikası. Bölgemizde hiç yok. Kemik unu özellikle yem sanayinde kullanılır. Bölgede kemik atıkları da önemli miktarda çıkıyor. Diyelim ki, yatırımcı bulamayan Beşikdüzü Organize Sanayi bölgesine bu amaçla bir yatırım yapılacak. Yani kemik unu fabrikası kurulacak. Tamamen facia olur.

 

Neden? Çünkü kemik unu üretimi, özellikle kemiklerin pişirilmesi aşamasında çevreye çok pis bir koku yayıyor. Sadece fabrika çevresini değil, yakın köyleri etkiler. Suların kirlenmesi, fabrika çevresinde fare, hamam böceği gibi zararlılar da türemektedir. Buna dayanmak bile mümkün değil. Özellikle, Beşikdüzü organize sanayi bölgesinin olduğu alandaki halk kesinlikle buna tahammül edemez.

 

Yatırım aşamasında halkı uyutabilirsiniz. Filtreler ve arıtma tesisleri kuracağız diyebilirsiniz. Sadece 25 kişiyi işe alacağız diyebilirsiniz. Yatırımı yaparsınız. Ama yılda bir kere bile o pis koku çıkarsa, artık orada fabrikanın devam etmesi mümkün değildir. Yapılan fabrikanın demir ve beton kalıntıları da ayrı bir çevre kirliliği olur. Onları temizlemek için ayrı bir teşvik gerekir. Hem de yatırıma verilenden daha da fazla. Bunun Türkiye’de çok örnekleri var. Pek çok fabrika kurulmuş ve sonra da halkın tepkisi nedeniyle kapanmaz zorunda kalmış.

 

Bu konu öylesine aklıma gelmiş bir örnek. Öyle bir yatırım talebinin olduğunu da sanmıyorum. O zaman bunları niye söylüyorum. Çünkü, çevremiz asla satılık olmamalıdır. Yatırım teşvikleri bir yana, onların çevreye vereceği zararı da düşünelim. Doğmamış torunlarımızın yaşama şansını elinden almayalım. Buna hakkımız yok. Zaten herkes bu konuda aynı fikirde.

 
Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 09 Temmuz 2009, Perşembe
Tür : Ekonomi Tarih : 09.07.2009
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this