Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

BÖLGEMİZDE İŞGÜCÜ YETİŞTİRME

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » BÖLGEMİZDE İŞGÜCÜ YETİŞTİRME
share on facebook  tweet  share on google  print  

BÖLGEMİZDE İŞGÜCÜ YETİŞTİRME

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

kenancelik@kenancelik.com

BÖLGEMİZDE İŞGÜCÜ YETİŞTİRME

Kenan ÇELİK

 

Kalkınmada nitelikli eleman önemlidir. Dünyanın en gelişmiş teknolojisini getirseniz bile, onu kullanacak nitelikte elemanınız yoksa, bu teknoloji bir işe yaramıyor demektir. Dünyanın en yıldızlı otelini inşa edebilirsiniz. Parayı veya krediyi bir yerlerden bulursunuz. Ancak, o tesisi yönetecek nitelikli elemanlarınız yoksa, çok kısa sürede o tesis yok olur. Özellikle müşterilerle doğrudan yüzyüze gelen garsonlar, ön büro elamanları ile temizliği sağlayan kat görevlileri, yiyeceklere ve içeceklere lezzeti veren aşçılar iyi olmadıktan sonra, lüks bürolarınızda istediğiniz kadar yönetin, istediğiniz kadar altından musluklar takın, sonuç fiyasko olacaktır.

 

Karadeniz bölgesi, alternatif turizm bakımından önemli bir potansiyel vaad ediyor. Küresel ısınmanın etkisiyle, gelecek yıllarda bölgemizdeki turizm çok çok önemli hale gelecek. Ancak, bölgemizde nitelikli turizm elemanının olmadığı da bir gerçek. Yetiştirilenler bile, kısa süre sonra, fırsatını bulur bulmaz, Ege ve Akdeniz’deki lüks yerlere kaçıyorlar.

 

Son haftalardaki gündemimiz bölgeye verilen yatırım teşvikleridir. Tek başına teşvik yetmez. Sabit ve değişken faktörlerin bol ve ucuz olarak bulunması, gelecek yıllarda da bunun garanti edilmesi gerekir. Bunların başında turizm elemanları geliyor. Dostlar alışverişte görsün diye, sıradan eleman yetiştirmemek gerekir.

              Son planlanan teşvikler kapsamında nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanması ve işgücünün mesleki becerilerinin geliştirilmesi için İŞKUR’un mesleki eğitim faaliyetleri genişletilecek. Eğitim süresince her bir katılımcıya günlük 15 TL ödeme yapılacak. Program kapsamında 200 bin işsize eğitim sağlanacak. Böylece toplam 430 bin işsize iş kapısı aralanmış olacak. Ama hangi alanlarda? 

 

Teşvikler bir yana, teşvik olmadan da eleman yetiştirme konusunda güzel şeyler yapılıyor bölgemizde. MEB’e bağlı Vakfıkebir Turizm Eğitim Merkezi’nde, turizm işletmeleri için personel yetiştirme kursları açılıyor. Amaç turizm işletmelerine nitelikli ara eleman yetiştirmek. Özellikle de bölgenin geleceğine yatırım yapmak, elemanları şimdiden hazırlamak.

 

Yiyecek içecek hizmeti, yiyecek-içecek servisi, mutfakta yiyecek üretimi, konaklama ve seyahat hizmetleri, kat hizmetleri ve ön büro hizmetleri gibi alanlarda ayrı ayrı kurslar düzenlenmiş. Ücretsiz, yatılı veya gündüzlü. İki dönem sürüyor. Her dönem 15 hafta sürüyor. Toplam 30 hafta teorik olarak sınıflarda eğitim. Ayrıca, ücretli ve sigortalı olmak üzere, 17 hafta da çeşitli işyerlerinde işyeri eğitimi yapılacak. Üstelik kurs bitiminde, kurs bitiminde MEB onaylı sertifika veriliyor; bölgemizde, yurtiçinde ve yurt dışında istihdam garantili. Tabii ki başarılı olanlara.

 

Her branştaki kurslara katılmanın kendine göre şartları var. Yatılı olanlar, 16 yaşından büyük, 20 yaşından küçük olmalı. Gündüz eğitim görecekler de 25 yaşından büyük olmamalı. Ön büro için lise ve dengi okul mezunu olmak, diğerleri için ilköğretimi bitirmiş olmak yeterli. 28 Ağustos 2009 son başvuru tarihi. 14-15 Eylül 2009 tarihlerinde de mülakat sınavı var. Bu sınavı çok önemsedim. Çünkü turizm elemanı göze ve zevke hitap eder. Test sınavı sonuçlarına göre sıradan insanlar turizmci olamaz. Erkekler yakışıklı, kızlar güzel, fizikleri düzgün, güler yüzlü, güzel konuşan ve şivesi olmayan elemanlar olmalıdır.

 

İşte bölgemizi sevmek, hizmet etmek böyle olur. Sadece alın teri dökmekle hizmet olmuyor artık. Akıl teri de dökmek gerekir. Vakfıkebir Turizm Eğitim Merkezi’nin tüm yöneticilerini ve elemanlarını kutluyorum. Kursların da iş olsun diye değil, hakkıyla yapılacağına inanıyorum.

 

Gençler bu ücretsiz ve gelecek vaad eden kursları değerlendirmeli. Yoksa, işsiz kaldık diye gelecek yıllarda ağlamayın. Bu kurslardan sonra kendi işyerinizi de açabilirsiniz. Kurslardan aldığınız bilgi ile başarılı da olursunuz. Hem bölgemize veriler teşvikler kapsamında, kendi işyerini açanlara devlet hibe olarak 4 bin lira da verecek.

 
Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 02 Temmuz 2009, Perşembe
Tür : Ekonomi Tarih : 02.07.2009
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this