Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

YENİ TEŞVİKLERDE HAKSIZ REKABET OLACAK

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » YENİ TEŞVİKLERDE HAKSIZ REKABET OLACAK
share on facebook  tweet  share on google  print  

YENİ TEŞVİKLERDE HAKSIZ REKABET OLACAK

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

kenancelik@kenancelik.com

YENİ TEŞVİKLERDE HAKSIZ REKABET OLACAK

Kenan ÇELİK 

Doğu Karadeniz bölgesinde, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun ve Ordu illerinde yapılacak yatırımlara teşvikler açıklandı. Ve açıklandığından bu yana tartışıyoruz. Bölgede bayram gibi kutlanıyor. 

Yüzde 20 olan Kurum Vergisi yüzde 2'ye düşecek, 7 yıl SSK işveren pirimi alınmayacak, ücretsiz arsa tahsis edilecek, bölgesel ve sektörel yatırımlarda alınacak TL kredilerinin yüzde 5’i, döviz kredilerinin yüzde 2’si Hazine tarafından ödenecek. Teşviklerin biraz daha ayrıntıları da var.   

Teşvikten yararlanmak isteyenlerin 2010 yılına kadar yatırıma başlamaları gerekiyor. Teşvikten önce yatırım yapmış olanlar, bu yeni teşviklerden yararlanamıyor. Sadece işyerlerinde mevcut istihdamın üzerinde yaratılacak ilave istihdam için prim desteği sağlanacak. Prim desteği Nisan 2009’daki mevcut istihdama ilave olarak işe alınan işçiler için uygulanacak. Ama bu destekler sınırlı. Asgari ücret üzerinden sosyal güvenlik primleri 6 ay boyunca kamu tarafından karşılanacak. Yani 7 yıl değil.  

Peki yatırımını binbir zorlukla yapmış olan eski girişimciler ne yapacak. Yeni yatırım yapanlar yüzde 2 kurumlar vergisi öderken, eskiden yatırımı yapmış olanlar yüzde 20 oranında ödemeye devam edecek. Yeni yatırımcıların maliyetleri yaklaşık yüzde 18 azalacak. SSK primi, kredi desteği gibi avantajları da dikkate aldığımızda, yeni yatırımcı, eskilere göre nerdeyse %40 gibi daha düşük bir maliyetle üretim yapacak. 

Üstelik eskiden yatırımı yapmış olanlara arsa veya hazine arazisi de verilmeyecek. Belki de eskiler, işyerlerinin arazilerini büyük bir bedel karşılığında almışlardı. Bu sabit maliyetlerinin içinde halen var. Ürettikleri malın birim maliyetini hesaplarken, sadece değişir maliyetleri değil, sabit maliyetleri de hesaba katıyorlar.  

Yeni yatırım yapanlar daha az maliyeti olduğu için ürettiğini ucuza satabilecek. Eskiden yatırımı yapmış olanların maliyeti nispi olarak yüksek çıkacak. Bu yüksek fiyatlı mallar kime satılacak? Müşteriler, hiç şüphe yok ki ucuza satandan, yani yeni yatırımcıdan almayı tercih edecek.  Eskiler kriz nedeniyle satış fiyatlarını düşürebildiği kadar düşürmüştüler zaten. Yine de satamıyorlardı. Şimdi karşılarına yeni teşviklerden yararlanan yerlinin yerlisi rakipleri çıkacak.  

Peki o zaman ne olacak? 

Çok basit. Eskiler tecrübelidir, başının çaresine bakarlar. Belki de eski yatırımlarını kapatırlar, aynı tesisleri birkaç hafta veya ay içinde yeniden açarlar. İşçilerini bir süre işten çıkarırlar yeniden alırlar.  Kuruluş tarihi teşviklerin sonrası ve 2010 yılı öncesi olacağı için yeni teşviklerden de yararlanırlar. Devletten hazine arazisi de alabilirler.  

O zaman, teşvik kapsamındaki yatırımları hesapladığımızda, şu kadar yatırım yapıldı, bu kadar istihdam yaratıldı diye havamızı atarız. Önce işçiyi işten atarsınız, sonra tekrar alırsınız. Attığınızı söylemezsiniz, sadece aldığınızı söylersiniz. Böylece ekonomik krizi sözde önlersiniz, ekonomik gelişmeyi de sözde sağlarsınız.  

İnşallah bu durum teşvik paketinin ayrıntılarında düşünülür. Hemen bayram yapmayalım. Ne demişler, “Karamanın koyunu, sonradan çıkar oyunu”.

 

Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 25 Haziran 2009, Perşembe
Tür : Ekonomi Tarih : 25.06.2009
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this