Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

LİMAN

share on facebook  tweet  share on google  print  

LİMAN

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

kenancelik@kenancelik.com

LİMAN

Kenan ÇELİK

 

Gündemimizde yeni gelişmeler oluyor. TTSO Yönetim Kurulu başkanı Suat Hacısalihoğlu ve Ali Osman Ulusoy’un açıklamaları önemli. Gerçekleşsin veya gerçekleşmesin, her ihtimale karşı konu tartışılmalı.

Bence önemli bir gelişme. Özel yabancı firmaların liman yapım talebinin olması, geleceğe yönelik bir ekonomik beklentiden kaynaklanır. Muhtemelen mal taşımacılığında büyük artışlar olacaktır. Yoksa milyar dolarlık yatırım yabancı bir ülkeye yapılmaz, denize gömülmez.

İkincisi, liman işletmeciliği yapmak isteyen firmalar, ulaşım ağlarının kavşak noktasında olan yerlere yatırım yaptıklarında çok gelir elde edebilirler.

Belki de Trabzon’a demiryolu yapılacağını duyanlar, şimdiden harekete geçmek, köşe başını tutmak istemektedir. Aslında, liman yapmak isteyen o firmalara, önce yap-işlet-devret modeliyle demiryolu yapmalarını önermek gerekirdi. Zaten yapacak firma arıyoruz. Hem de demiryoluna kavuşmuş olurduk.

Eğer böyle bir firma varsa, yabancı sermaye mevzuatına da mutlaka uymak şartıyla bu yatırımı yapsın.

Ancak, Trabzon veya diğer doğu Karadeniz illerinin bir dezavantajı vardır. O da demiryolunun olmamasıdır. Yük taşımacılığı limanlara entegre olmuş demiryollarıyla daha kolay, daha hızlı ve daha ucuza yapılabilmektedir. Eğer demiryolu işi yatarsa, o gizemli firmalar da liman yatırımından vazgeçerler. O zaman liman başkanının görüşleri de doğru çıkar.

Farklı firmaların liman işletmesi de rekabet açısından yararlıdır. Hem hizmetlerin kalitesi artar, hem hızı artar, hem önemli maliyetler tutan liman hizmeti bedelleri düşer. Bu durum limanlarımızdan iş yapan yabancı firmaların lehine olduğu kadar, kendi ithalatçı ve ihracatçılarımızın da lehine olur. Belirli alanlarda tek olmak iyi bir şey değildir. Biz buna iktisatta monopol deriz. Monopol kalitesiz mal veya hizmeti, daha pahalıya sunarak, kaynak israfına neden olmaktır.

Yeni liman yatırımı yapılmaya başladığında, mevcut limandaki hizmetlerin kalitesi artar, fiyatı düşer. Yeni yatırımlar yapılmaya başlanır.

Liman demişken, Trabzon Limanı sürekli yük limanı olarak mı kalmalı. Yoksa, Çömlekçi kentsel dönüşüm projesi ile yeni değişikliklere gidilmeli mi? Trabzon limanı artık tam şehrin içinde kalmıştır. Yolcu limanı olmasına çok itirazım yok. Ama şehrin göbeğinde kömür indirme, bindirme, krom madeni taşıma, kamyon kuyrukları ve trafiği uygun mudur?

Üstelik bir Çömlekçi projesi animasyonu var. 61 projeden önemli bir tanesi. Çömlekçi’yi süper bir kent bölgesi haline, yani cazibe merkezi haline getirdikten sonra, denize açılan önemli bölümünde yük taşımak da olmaz.

Aslında Trabzon Limanı, doğal yapısı olarak, Antalya Limanına çok benziyor. Antalya’daki liman yat limanı ve yolcu limanı olarak kullanılıyor. Liman bölgesi olan kale içi Antalya’nın bir numaralı turistik yerlerinden biri. Hediyelik eşyasından, ihracatçılarına, diskolarından restoran ve çay bahçelerine kadar gerçekten bir cazibe merkezi.

Biz de Trabzon’a Turizm Kenti misyonunu da yüklüyoruz. Her konuşan bunu söylüyor. Acaba, turizm kenti Trabzon’un limanını ve yakın bölgesini, Antalya kale içine benzetsek nasıl olur. Yani yolcu limanı ve yat limanı. Etrafına da turistik tesisler. Yük limanını başka yerde de yaparız. Zaten yapmak isteyenler de var.

 
Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 04 Haziran 2009, Perşembe
Tür : Ekonomi Tarih : 04.06.2009
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this