Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

KARADENİZ BÖLGESİ VE POTEMKIN KASABASI

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » KARADENİZ BÖLGESİ VE POTEMKIN KASABASI
share on facebook  tweet  share on google  print  

KARADENİZ BÖLGESİ VE POTEMKIN KASABASI

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

kenancelik@kenancelik.com

KARADENİZ BÖLGESİ VE POTEMKIN KASABASI

Kenan ÇELİK

Önce, 2008 Nobel Ekonomi Ödülünü alan Paul Krugman’ın Bunalım Ekonomisinin Geri Dönüşü kitabından  bir alıntı yapayım.

O dönemin başbakanı Grigori Aleksandroviç Potemkin, Katerina’nın eski aşıklarından biridir. Katerina’nın her zaman gözüne girmeyi başarmış, çeşitli mevkilerle de ödüllendirilmiştir. Son olarak da çok geri kalmış bir bölge olan Kırım’a Yeni Rusya’nın Genel Valisi veya Başbakanı olarak atanmış.

1787 yılında, Rus Çariçesi Katerina imparatorluğunun güney eyaletlerini gezmiş. Dinyeper nehrinde tekne ile yolculuk yapmış.

G.A.Potemkin, bölgenin geri kalmışlığını gizlemek için, Katerina’nın geçeceği Dinyeper nehri kıyısındaki bütün kasabalar bir gün önceden giderek, kötü görünümlerin tamamını düzeltmiş, perişan görünen köylerin güzel görünmesini sağlamış. Sonra güzelleştirmek için kullandığı malzemeleri söküp bir sonraki köye götürmüş.

Bir Potemkin Kasabası’nın temel özelliği, gerçek değil, göstermelik olması, içine girilebilen, içinde yaşanılabilen gerçek mekânlardan, gerçek evlerden değil panolar üzerine boya ile yapılmış resimlerden oluşması, yani bir tiyatro dekorunun niteliklerine sahip olması, ama aslında bir tiyatro dekoru değil gerçek olmasıdır.

Potemkin bu kadarla da yetinmemiş yöredeki yaklaşık 1.000 köyün halkını, Çariçe’yi sevgi gösteriyle karşılamaları için seferber etmiştir ve bu zavallı insanlar, o kargaşa içinde perişan olmuşlar, çeşitli nedenlerle, en çok da açlıktan ölüp gitmişlerdir.

O günden buyana, Potemkin Kasabası deyimi, gerçekte olmayan, gerçekte arkasında yatanlarla hiçbir ilişkisi bulunmayan, yalnızca bir görünüşten ibaret şeyleri ifade etmek için kullanılır. Yani hileleri ve içi boş aldatmacaları ifade etmek için kullanılır.

Niye bunu anlattım. Bölgemizi ve çevremizi izliyorum farkında olmadan. Ve sonradan da düşünüyorum. Etrafımda o kadar Potemkin var ki.

Seçim öncesi yapılanlar. Çeşitli açılışlar ve istihdam sözleri. Durdurulamayan bir sayaç gibi, sayısı gittikçe artan projeler. Bilgisayar animasyon programları ile yapılan hayali şehirler, binalar, parklar, bahçeler, yollar, stadyumlar, demiryolları, tramvaylar, lojistik köyler, turizm bölgeleri, ihracat rekorları… Saymakla bitmez.

Amirinin gözüne girmek için, pireyi deve yapanlar. Amiri gelecek diye her yeri boyayanlar, temizlikçileri seferber edenler. Kendi başarısızlığını gizlemek için, amirine bir düşman belirleyenler ve o düşmanı yenmede, sözde amirine yardım eder gibi görünenler. Aslında amirini kullananlar. Bunlar da Potemkin kasabası ve o kasabının yerlileridir.

Bir de siz gözleyin ve düşünün. Ne dendi ne oldu. Ne deniliyor, neler yapılıyor. Potemkin Kasabası’na benzeyen bir şeyler var mı? Aslında Potemkin ve Katerina’ya benzeyenler var mı? Yok mu? Kendi işyeriniz, sokağınız, amiriniz için de bir test edelim. İstisnalar da geneli bozmaz derler.

Bizim Potemkin’lerde kabahat yok, kabahat bizim Katerina’larda.

Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 21 Mayıs 2009, Perşembe
Tür : Ekonomi Tarih : 21.05.2009
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this