Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

SINIR TİCARETİ

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » SINIR TİCARETİ
share on facebook  tweet  share on google  print  

SINIR TİCARETİ

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

kenancelik@kenancelik.com

SINIR TİCARETİ

Kenan ÇELİK

Sınır ve kıyı ticareti yeni bir olgu değil. Pek çok ülkede ve Türkiye’de yıllardan beri yapılıyor. Zaman zaman mevzuatta değişiklikler yapılarak, kapsam kısıtlanabiliyor veya genişletilebiliyor.

Mayıs ayı başından itibaren sınır ticaretine yeni teşvikler ve kolaylıklar getirildi. 4 Mayıs itibarıyla bakanlar kurulu bu konuda yeni bir kararname imzaladı. Karadeniz bölgesini ilgilendiren ise, bölgenin Kafkasya ve Orta Asya’ya açılan kapısı, Sarp sınır kapısından yapılacak olan sınır ticaretidir.

Sınır ticareti uygulamasının en önemli amacı, sınır bölgelerindeki geri kalmışlığın giderilmesi, istihdam alanları yaratılması ve bölge halklarının ihtiyaçlarını daha ucuza görmesidir.

Yeni düzenlemeye göre, sınır ticareti kapsamındaki ithalat sınırı aylık 50 bin dolara çıkarılıyor. İhracat miktarı için sınır kalkıyor. Fena bir rakam değil. Zamanla ortaya çıkacak gelişmelere göre değişiklikler elbette yapılabilir.

Gürcistan ile yapılacak sınır ticareti, sınır ilimiz olan Artvin ve ilçeleri ile sınırlı. Sarp ve Kemalpaşa ilçeleri bu uygulamadan olumlu etkilenecektir. Mevzuata göre, sınır ticareti kapsamında yapılan ithalat, diğer illerde satılamayacak. Satılırsa cezaları var.

Ancak, yapılan ithalatlar işlenerek, şekil değiştirerek başka illere geçebilmektedir.

Her isteyen gidip Artvin’de sınır ticareti yapamayacak, en az 2 yıldır o il veya ilçede ikamet ediyor olmak gerekiyor.

Ancak, şunu söylemek yanlış olmayacak. Sınır ticareti kapsamında sadece ithalat yok. İhracat da var. Peki, Artvin bu ihraç mallarını nerden bulacak. Özellikle sanayi ürünlerinin hepsini kendisi mi üretecek. Elbette, yakın illerden, Rize ve Samsun’dan satın alacak. Üretim yapsa bile hammaddeleri ve aramalarını bu illerden getirecek. İşçileri ve ortakları yine bu illerden bulacak.

Sınır ticaretindeki yeni teşvikler, sadece Artvin ve İlçelerini değil, diğer yakın Karadeniz il ve ilçelerini de ekonomik açıdan olumlu etkiler. Sınır ticareti bölgesinde refahın artması ile yakın iller veya ilçeler de bundan olumlu etkilenir. Zengin olanlar, zenginliklerinin en azından bir kısmını yakın illerde harcarlar.

Son aylarda, Gürcistan ile Türkiye arasında güzel şeyler yapılıyor, bölgedeki işadamlarına iyi zeminler hazırlanıyor. Gerisi iş dünyasına ve becerisine kalmış. Bölgenin işadamları da işini bilir ve gerisini yapar. Devletlerin onlara sadece zemin hazırlaması ve gerekli yasal düzenlemeleri yapması yeter.

Ancak, bu kadar gelişmeler olurken, gelecek on yıllarda büyük ticaret akımları beklenirken, bir demiryolunun olmaması da dezavantaj.  Sınır ticareti için olsun, bavul ticareti için olsun, malların ve yolcuların gidiş gelişleri demiryolu ile olsaydı, çok çok daha fazla hareket olurdu.

İşte bu yüzden diyorum ki, Hopa-Batum demiryolu, başlangıç için son derece stratejiktir. Diğer projelere de karşı değilim. Yeter ki demiryolu bölgeye gelsin. Demiryolunun gelmesi, öncelikle bir yerlere karşılıklı iki ray demirinin konulmasıyla başlar. İşte o iki demiri bir yere koyalım da, neresi olursa olsun. Diğer hatlar kendiliğinden zamanla yapılır.

Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 14 Mayıs 2009, Perşembe
Tür : Ekonomi Tarih : 14.05.2009
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this