Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

MEKTUP YAZDIM HASANA, HA HASANA HA SANA

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » MEKTUP YAZDIM HASANA, HA HASANA HA SANA
share on facebook  tweet  share on google  print  

MEKTUP YAZDIM HASANA, HA HASANA HA SANA

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

kenancelik@kenancelik.com

MEKTUP YAZDIM HASAN'A,

HA HASAN'A HA SANA

Kenan ÇELİK

 

Hasan Kurt’un bir yazısını okudum. 33 Milyar 333 Milyon liralık bir araştırma. Konu “TTSO Tarihi ve Trabzon’da İktisadi Hayat” imiş. TTSO meclis tutanaklarından alınmış.

 

Önce şunu söyleyeyim. Hasan Kurt İsviçre Çakısı gibidir. Çok fonksiyonludur. Her konuda yazar ve her konuda iddialıdır. Siyaset, ekonomi, spor, tıp, tarih….

 

Hasan Kurt sayesinde böyle bir araştırmanın olduğundan haberdar oldum. Teşekkürler.

 

Bu yazısı ilgimi çekti. Ben de bir iktisatçıyım. Bu araştırmayı bana da yaptırmış olabilirler.

 

Ama ben yapmadım.

 

Fakültedeki bazı arkadaşlarıma sordum, hiçbirinin de haberi yok.

 

Yalan yazmış diyeceğim ama, meclis tutanakları ortada. Belgeye dayandırmış yazıyı.

 Hem de bu belge, yani meclis tutanakları Türkçe. Osmanlıca, Arapça, Farsça, Rumca, Rusça, İngilizce,  Fransızca, Pontusça vs. bilmeye ve tercüme etmeye de gerek yok.  

Araştırma yapmak ayıp değildir. Para ile yapmak da ayıp değildir. Ticaret Odasının araştırma yaptırması da anormal bir durum değildir. Ticaret Odalarının görevidir. Eğer böyle bir araştırmayı ticaret odası yaptırmışsa, onları tebrik ederim. Yıllardan beri beklenen bir gelişmedir. Ticaret Odasından başka araştırmalar ve kitaplar da bekliyoruz. İstanbul Ticaret Odasını incelerseniz, cumhuriyetimizin kurulduğu yıllardan bu yana bir çok orijinal eser kazandırmışlar ülkemize. Ben de lisans üstü çalışmalarımda en fazla onların kütüphanesinden yararlanmıştım.

 

Ama yazıda bütün iktisatçılar töhmet altında bırakılmıştır. Özellikle de KTÜ İktisat bölümündekiler.  En azından kendimi bu işten çıkarayım. Ben yapmadım, haberim bile yok.

 

Belki de bu araştırmayı iktisatçılar yapmamıştır.

 

Son zamanlarda herkes iktisatçı oldu. Daha önce de yazmıştım. Üniversite mezunu olmayanlar, açık öğretim dahi bitirmeyenler, üniversiteden terkler, mühendisler… bir numaralı iktisatçı olmuşlar ve Trabzon ekonomisini yönlendiriyorlar. Ne tarafa yönlendirdikleri ayrı bir konu. Trabzon ve bölge ekonomisinin durumu ortada.

 

Kaldı ki, KTÜ İktisat bölümü Trabzon ekonomisi hakkında bir araştırma yapmamıştır. Trabzon ekonomisi ile ilgili herhangi bir görüş bildirdiği de istisnadır.

 

Ben biraz ilgileniyorum ve araştırmalarımı, bu köşemde veya bilimsel dergilerde yayınlıyorum. Ekonomi gündemini günü gününe takip ediyorum. Ama benim böyle bir araştırma raporundan, öyle bir eserden haberim yok. En azından alıp okurdum. Yazmasak da okuyarak katkıda bulunurduk. Bir eser yazılıp da hiç kimse tarafından okunmazsa çok ayıp olur.

 

Hem İktisat bölümü üniversitemizin ciddi ve etik kurallara uyan bir bölümüdür. Böyle bir araştırma olsaydı, kurullarda gündeme getirilirdi, tartışılırdı, işi ehli olan kişilere mutlaka araştırma yaptırılırdı. Öyle para alınacak diye saklanmaz. Balı tutan parmağını yalamaz. Ben de bu bölümün profesörlerindenim. Mutlaka haberim olurdu. Para ikinci plandadır. Elimizin kiridir. Önemli olan vatanımıza karşılık beklemeden hizmet etmektir, karşılıksız sevmektir. Ama elbette bir kurum araştırma yaptırıyorsa, araştırmanın maliyetlerini de karşılaması gerekir. Amerika’da böyle imiş.

 

Sayın Kurt, Sen iktisat bölümünü Hacı Baba Tekkesi mi zannediyorsun?

 

Acaba para olduğu için mi duymadık. Sanmıyorum. Dedim ya, para elimizin kiridir.

 

Hem de şiir gibi bir para. Nasıl öyle denk getirmişler. 33 ve 333. İyi para. İnsan bozup harcamak bile istemez.

 

Ben de kimseye çamur atmayayım. Kimsenin günahını almayalım.

 

Ama bu araştırmadan bir nüsha da ben edinmek istiyorum. Osmanlıca, Arapça, Farsça, Rumca, Rusça,  Fransızca, Pontusça bilmiyorum, bari Türkçesinden istifade edelim.

 

Haydi, Sayın Kurt. Atılınız. Şu İsviçre çakısının bir fonksiyonunu daha açınız ve bize kimin bu araştırmayı yaptığını açıklayınız. Araştırmacı gazeteciliğinizi gösterin. Tüm iktisatçıları töhmet altında bırakma. 33 Milyarı kalsın, sadece Üçyüzotuzüç diyerek gülümseyelim.

 
Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 16 Nisan 2009, Perşembe
Tür : Ekonomi Tarih : 16.04.2009
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this