Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

TRABZON EKONOMİSİ UÇACAK

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » TRABZON EKONOMİSİ UÇACAK
share on facebook  tweet  share on google  print  

TRABZON EKONOMİSİ UÇACAK

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

kenancelik@kenancelik.com

TRABZON EKONOMİSİ UÇACAK

Kenan ÇELİK

 

Karadeniz bölgesinden göçü önlemek için, hatta dışarıdan göç almak için bölge ekonomisinin gelişmesi gerekir.

 

Tüm Karadeniz bölgesi illeri içinde Trabzon bu sorunu çözdü.

 

Trabzon ekonomisinin önlenemeyen yükselişi başladı ve önümüzdeki beş yıl içinde de tamamlanacak.

 

Çünkü, önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık 61 milyar dolarlık, belki de daha fazla yatırım geliyor.

 

Neşe’nin kepek sorununa kadar her şey düzelecek. Çünkü, 61 projede yok yok.

 

Bu 61 projenin yapılacağından eminim. Çünkü, bayındırlık bakanımız kefil oldu ve garanti verdi. Sözünün eri bir insandır. O yapacağız diyorsa, yapılacaktır.  

 

Çömlekçi dünyanın sayılı harikaları arasına girecek. Artık, başkanlar, ünlü artistler, müzisyenler burayı görmeye gelecektir. Trabzon’un yeni cazibe merkezi olacak.

 

Meydan gerçekten, kremlin meydanı gibi adından söz ettirecek. Raylı sistem geçecek ve otomobil trafiğine kapatılacak. Durakları ise akıl kutularıyla donatılacak.

 

Tabakhane vadisi, Ayasofya ve çevresi, Karşıyaka vadisi, köprülü kavşaklar, ikinci tanjant yolu (birincisi 20 yılda bitmişti), Güney Çevre Yolu, Atasu barajı yapılacak, mikro krediler ve Avrupa Birliği kredileri, beş yıldızlı yurtlar, tam otomatik çamaşırhaneler yapılacak, öss desteği ile tüm lise mezunları üniversitelerin en iyi fakültelerine girecek ve kpss destekleri ile herkes işe girme sınavını kazanacak, 2500 öğrenciye 300’er lira burs verilecek, boztepe’ye teleferik yapılacak ve ücretsiz ulaşım sağlanacak, 5000 kişiye iş hazır, dünyada sayılı bilim merkezi ve silikon vadisi kurulacak, iki adet HES projesi yapılacak, Trabzon’un elektriği sağlanacak ve diğer illere de elektrik verilecek, Akyazı’da deniz dolgusu üzerine spor tesisleri yapılacak, yani küçük bir şehir kurulacak. Ve diğer projeler. Milyarlarca dolara mal olacak. 61 milyar dolardan fazla.

 

Elbette bu paralar Trabzon’daki tüm sektörlere girdi sağlayacak. 61 milyar dolardan fazla para girişi çarpan etkisiyle, katlanarak artacak. Hatta komşu illeri de olumlu etkileyecek. O iller de zengin olacak.

 

Bitmedi.

 

İki vakıf üniversitesi, birkaç hastane kurulacak.

 

Trabzon Erzincan demiryolu 5 yıl içinde tamamlanacak. Hızlı tren seferleri başlayacak. İstanbul’a altı saatte gidilecek. Zaten bu demiryolu Atatürk’ün bizlere vasiyeti idi. Yapmak bugüne nasip oldu.

 

Allah razı olsun. Ben zaten bir gün birilerinin çıkıp Trabzon ekonomisini kurtaracağını hissediyordum.

 

Artık kim fındık üretmekle uğraşır. Zaten para da etmiyor. Maliyeti kurtarılamıyor.  Niye uğraşsın ki. Kim bedava kömür alır. Kim kumanyaya muhtaç olur. Bu kadar zengin ve güzel bir ilde yaşıyorsun.

 

Yalnız bazı sorunlar çıkabilir. Onlara şimdiden önlem almak gerekir. Ülkemizin diğer illerinden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden Trabzon’a göç akını olabilir.

 

Bu kadar güzel ve faydalı projelere Trabzon halkının yüzde 52,2’si niye oy vermedi. Anlaşılır gibi değil. Belli ki projeleri incelememişler. Bazen kızıyorum onlara.

 

Sayın bakanımız bunları yapar, çünkü söz verdi, kefil oldu, sözünün eridir, delikanlıdır. Ne de olsa bizim vekilimizdir. Aslının aynıdır.

 

Var mısınız iddiasına?

 
Kaynak : Prof.Dr.Kenan ÇELİK
Tür : Ekonomi Tarih : 02.04.2009
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this