Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

ATMIŞ 61 PROJE, TUTMUŞ 61 PROJE

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » ATMIŞ 61 PROJE, TUTMUŞ 61 PROJE
share on facebook  tweet  share on google  print  

ATMIŞ 61 PROJE, TUTMUŞ 61 PROJE

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

kenancelik@kenancelik.com

ATMIŞ 61 PROJE, TUTMUŞ 61 PROJE

Kenan ÇELİK

 

Bir 61 (atmışbir) modasıdır gidiyor. Yakında bilgisayarda 61 oyunu da çıkar. Veya iskambil oyunu.

 

5 Mart tarihinde yine bu köşede, genel olarak 61 çektiğimizi yazmıştım.

 

Son olarak bir 61 proje açıklandı ki, evlere şenlik.

Gazetelerde çift sayfa karşılıklı ilanlarını gördüm. Çömlekçi projesinin animasyonunu  görünce gerçekten heyecanlandım. İşte aradığım başkan adayını buldum dedim.

 

Ben de herkes gibi bir oyu olan bir seçmenim. Beni 5 yıl yönetecek belediye başkan adayına sormak  hakkım. Ayrıca, iktisatçıyım. Ortaya atılan projeleri incelemek, olumlu-olumsuz eleştiriler yapmak da görevim.

 

Belediyelerin görevleri 5393 sayılı belediyeler kanununda yazılmıştır. Ama bizim 61 özel kanunlara dayalı gibi görünüyor.

 

Kentsel dönüşüm ve çağdaş belediyecilik başlığı altındaki projeleri zaten bütün adaylar söylüyor. Programlarında var.  Birçoğu da şu anda yapılmış durumda zaten. Sadece masanın rengi değişecek.

 

Çömlekçi projesi çok güzel. Animasyonu. Gerçekleşebilir de.

 

Ancak, bunun maliyeti ne kadardır, farkında mısınız? Diyelim ki çömlekçi çağdaş bir kent oldu. Çimento fabrikasının altında mı yaşayacak. Çağdaş kentlerin veya semtlerin hangisinde çimento fabrikası vardır? Çimento fabrikası hakkında hiç mi proje yok. Neden?

 

Belediyeler kanununa baktım. Hiçbir maddede belediyelerin üniversite kurma görevi yok. Zaten İstanbul, Ankara, İzmir veya Paris Belediyeleri de üniversite kurmamışlar. Onlar kurmadığına veya kuramadığına göre bizim belediyemiz nasıl kuracak. Ama 61 projede 2 adet vakıf üniversitesi var. Bunu da belediye kuracak. Belediyenin vakfı mı var? Başka vakıflara kurduracaksanız, bunlar hangi vakıflardır ve kontrolü belediyede mi olacak?

 

Hadi diyelim vakfınız var veya başka vakıfların kontrolü sizde. Bu ülkede üniversite kurma yetkisi YÖK ve Büyük Millet Meclisinde. Onların yetkilerini mi kullanacaksınız. Bunun için bir ön protokol yapıldı mı yoksa?

 

O ki bu kadar yetkiliydiniz, gülcüydünüz, şimdiye kadar mevcut vakıfların başvurularına niye destek olmadınız. İlla ki belediye başkanı mı olmak lazım. Kefiller zaten iş başındaydı.

 

Mevcut belediye başkanı mı engelledi yoksa? Aşamadınız mı onu? Bir belediye başkanını aşamayan 61 projeyi nasıl yapacak?

 

Üniversite öğrencilerinin yakasını bırakın bari. Bırakın çocuklar okuyabildikleri kadar okusunlar. Çamaşırhane hizmeti. Hiçbir öğrenci şu ana kadar pis kalmadı ki. Üniversite öğrencileri pis mi yani? Çok acil bir sorun mu? 2500 öğrenciye burs. Tebrik ederim, verin. Ama ne kadar süre ile kaç lira vereceksiniz, özellikle hangi öğrencilere vereceksiniz. Kriterleriniz belli mi? Bu ülkenin o kadar kaynakları varsa, bu işle görevli olan kredi yurtlar kurumuna neden devretmiyorsunuz? Kredi ve yurtlar kurumu neden kuruldu ve neden hala var. Öğrenci mezun olur olmaz, verilen krediler hemen geri isteniyor. Hiç olmazsa işe girinceye kadar istemeyin yeter. Yurt yapımı da aynı kurumun görevi. Yapıyor da. Belediye olsa da olmasa da yurt projesi zaten var, yapılacak.

 

ÖSS ve KPSS desteği. Bu da neyin nesi? Dershane mi açılacak, yoksa sınava girenler için dua mı edilecek?

 

Trabzon-Erzincan demiryolu. Bunun belediye hizmetleri ile, belediye kanunu ile ne ilgisi var. Atatürk’ün vasiyeti olmasına rağmen, Türkiye Cumhuriyetinin hükümetleri, bayındırlık bakanları, ulaştırma bakanları bu projeyi yapamadı. Yapılmasının çok yararlı olacağını yıllardan beri savunanlardan biriyim. Ama bunu belediyeden hiç istemedim. Kimse de istemedi.

 

Bırakın Trabzon-Erzincan demiryolunu. Bırakın temizlik hizmetini. Bırakın bursları. Şu öğrencilere Akçaabat’tan üniversiteye kadar bir metro yapın. Öğrencilere de ücretsiz olsun veya yarı fiyatına olsun.

 

Akıllı Duraklar. Mevcut olanlar aptal duraklar mıydı? Hiç fark etmedik. Trabzon’daki duraklar, İstanbul ve Ankara’dakilerin aynısı. Demek ki, onlar da aptal duraklarmış. O illerin belediye başkanları niye akıllı duraklar koymayı akıl etmemişler? Yoksa çok mu beceriksizler? Hayır.

 

Bana lütfen bu soruların cevaplarını verin. Oyumu size vermek istiyorum. Ama aklımı kullanarak vermek istiyorum. Akıllı durağın olduğu yerde, seçmen aptal olursa, çok ayıp olur.

 

Sizi gidi Akıllı Duraklar. Aklınızla bin yaşayın.

 
Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 19 Mart 2009, Perşembe
Tür : Politika Tarih : 18.03.2009
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this