Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

RUBLE İLE TİCARET

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » RUBLE İLE TİCARET
share on facebook  tweet  share on google  print  

RUBLE İLE TİCARET

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

kenancelik@kenancelik.com

RUBLE İLE TİCARET

Kenan ÇELİK

 

Bir süreden beri bazı ihracatçılar veya onların temsilcileri Rusya ile Rusya’nın parası olan Ruble ile ticaret yapmak istediklerini beyan ettiler.

 

Geçen hafta da, Cumhurbaşkanı Rusya ile yapılan ticarette Ruble kullanılması için Rusya ziyareti sırasında girişimlerde bulundu.

 

Bu olabilecek bir şey mi? Olabilecek bir şey ise şimdiye kadar neredeydik.

 

Hemen söyleyeyim, böyle bir düzenleme tamamen fiyaskodur. Türkiye ekonomisine, Karadeniz bölgesinin ekonomisine çok büyük riskler yükleyecektir.

 

Dış ticaret konvertibl döviz olarak adlandırılan bazı ülkelerin paraları ile yapılmaktadır. Nedeni o paranın bağlı olduğu ekonominin güçlü olması, elinizdeki parayı o ülkeye götürdüğünüzde her zaman mal satın alınabilmesi, dünyanın başka ülkelerinde geçerliliği olmasıdır. Paranın bağlı olduğu ekonomide yüksek enflasyon ve istikrarsızlıklar olmamalıdır. Yakın bir gelecekte de bir dalgalanma beklenmemelidir. Dış açıklar fazla olmamalı, dış borç olmamalı, döviz ve altın rezevleri yeterli olmalı.

 

Hangi paraların konvertibl olduğu merkez bankası tarafından bir genelge ile belirlenir. Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar’ın 6.maddesi bu yetkiyi merkez bankasına vermiştir. Şu anda ABD Doları, Euro, Avustralya Doları, Danimarka kronu, İngiliz Sterlini, İsveç Kronu, Japon Yeni, Kanada Doları, Kuveyt Dinarı, Norveç Kronu ve Suudu Arabistan Riyali konvertibl olarak kabul edilmektedir. Dış ticaret de bu para birimleri ile yapılmaktadır.

 

Ruble bazında ticaret yapabilmek için önce merkez bankası konvertibl paralar listesini bir genelge ile yenilemeli ve listeye Ruble’yi de koymalıdır. Bu yetmez, tüm kambiyo mevzuatını yeniden düzenlemeli. Bu sanıldığı kadar basit bir olay değil. Sadece Türkiye’nin değil, Rusya’nın da benzer düzenlemeleri yapması gerekir.

 

Ruble için gerekli hiçbir kriter şu anda mevcut değil. Rusya ekonomisinde önemli gelişmeler olsa bile yine de dış borç yükü fazla. Sürekli olarak rublenin değer yitirmesi yönünde politika izleniyor. Şu anda bir doların Rusya’daki değeri olması gerekenin yaklaşık iki katı. Rusların kendileri bile dolar alıyor.

 

Bu şartlar altında malınızı sattınız ve karşılığında ruble aldınız. Bu rubleler ne olacak. Bankada ruble hesabı açtırıp paranızı orada değerlendirmek mümkün mü. Merkez bankası, kişilerin, kurumların veya bankaların elindeki rubleleri satın alacak mı? Alacaksa, hangi kurdan alacaktır? Elinde ruble olanlar, bunu başka ülkelerden yapacakları ithalatta kullanabilecek mi? Diyelim ki Almanya’dan yaptığımız makine ithalatına veya İran’dan aldığımız doğal gaza karşılık Ruble verilebilecek mi? Hatta Rusya’dan aldığımız doğal gaza karşılık Ruble verilebilecek mi? Dış borçlar ruble olarak ödenebilecek mi? En azından doğal gaz ithalatının karşılığını Ruble olarak ödeyebilsek, o zaman belki bir gerekçe ortaya çıkabilir.

 

Bir diğer soru da Türk Lirası Moskova’da geçerli olacak mı? Rusya’dan yaptığımız ithalatın bedelini biz de Türk Lirası olarak ödeyebilecek miyiz? Öyle ya, biz de egemen bir devletiz. Rusya’nın parası bizde geçerse, bizim paramız da Rusya’da geçmeli.

 

Kaldı ki, niye sadece Ruble. İran Riyali, Çin Yuan’ı neden geçerli değil.

 

Bir paranın uluslararası ödemelerde geçerli olması, sloganla olmaz. Bu hamle son derece tehlikelidir. Bir gün belki Ruble’nin uluslar arası geçerliliği olabilir. Türk Lirasının da olabilir. Ama şartlar şu anda mevcut değildir. Bırakın Ruble’yi, en iyi para olarak kabul edilen bir döviz ile bile işlem yapıldığında, kur riski ortaya çıkar. Bu riski ortadan kaldırmak için, hedging olayları yapılıyor.

 

RUBLE İLE TİCARET ŞU ANDA OLMAZ. KEŞKE, KLİRİNG VEYA KARŞI SATINALMA GİBİ RUSYANIN DA İYİ BİLDİĞİ KARŞILIKLI TİCARET YÖNTEMLERİNİ ÖNERSEYDİK. KRİZDE VE DÖVİZ KITLIĞINDA BUNLAR KULLANILIR.

Kaynak : Prof.Dr.Kenan ÇELİK
Tür : Ekonomi Tarih : 19.02.2009
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this