Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

YEREL SEÇİMLER VE BÖLGE EKONOMİSİ

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » YEREL SEÇİMLER VE BÖLGE EKONOMİSİ
share on facebook  tweet  share on google  print  

YEREL SEÇİMLER VE BÖLGE EKONOMİSİ

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
 

kenancelik@kenancelik.com

YEREL SEÇİMLER VE BÖLGE EKONOMİSİ

Kenan ÇELİK

 

Yine bir seçim dönemi daha geçiriyoruz. Adaylar teker teker belirleniyor. Aday belirleme için kamuoyu yoklamaları yapılıyor. Ona göre en fazla oyu alacak aday adayları tercih ediliyor.

Adaylar belirlenirken, o adayın belediye başkanlığı yapıp yapamayacağı veya geçmişte neleri yapabildiği kesinlikle sorgulanmıyor. Tek kriter var. En fazla oyu almak.

Encümen, il genel meclisi vb. hepsi aynı. Kimleri aday gösterirsek daha fazla oy alabiliriz veya bir ilçenin, bir semtin oylarını alabiliriz.

Ortada bir proje yokken, saflar tutulmuş durumda.

Uyanık seçmenler veya bir grubun temsilcileri ise, seçim dönemini değerlendirmekle meşgul. Kimisi ek kat ruhsatı almaya çalışıyor, kimisi odun, kimisi kömür, kimisi çakıl, kimisi yol, iş makinası istiyor. Mevcut belediye başkanlarından yapılan bu istekler tamamen kişisel çıkarlar için.

Allah sonumuzu hayır eylesin. Bu gidişle hiçbir zaman işi ehline veremeyeceğiz. Ara sıra da olsa ehil kişilere işi verebiliyoruz ama o kişi de doğru işler yaptığı için onu da dokuz köyden kovuyoruz.

Belediyelerin ve belediye başkanlarının yapacağı işler bellidir. Günlük işleri yaparak, vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlar. Ancak, yeni adaylara baktığımda, bir ilin veya ilçeyi dünyanın en refah ve mutluluk dolu yeri yapacağını vaat ediyor. Her zaman olduğu gibi palavra, palavra.

Bu günlerde düğün törenleri, nişan törenleri, cenazeler kalabalık rekorları kırıyor. Bütün aday adayları, parti önde gelenleri tam kadro katılıyor. Katılmak iyi bir şey ama her zaman katılmak lazım. Seçmenin gözünü boyayarak, oyunu almak ve sonra da kovmak olayından ne zaman kurtulacağız.

Oysa bölge ekonomisi için, tek bir kelime yok. Mesela, Trabzon’a raylı sistem getirerek, trafik sorununu çözeceğini, kaç aday söylüyor? Kaç tanesinin somut projeleri var?

Oyumuzu verirken projeleri sorgulamalıyız. Projeler hayali olmamalı? Yapılacağına da inanmak ve seçmenler olarak takip etmek gerekir.

Eğer bir belediye başkanı, söz verdiklerini yaptıysa, sorunları çözmekte ise, seçmenleri ile barışık ise, sırf seçimden önce değil, seçimden sonra da seçmenlerini arayıp sormakta ise, onu değiştirmeye gerek var mı? Onları da ödüllendirmek gerekmez mi?

Hadi adaylar koltuğu kapmak için palavra üzerine palavra atıyor. Seçmenler buna niye prim veriyor.

Gelecek yazılarda, neleri istememiz gerektiğini de yazacağım.

 

Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 22 Ocak 2009 Perşembe
Tür : Politika Tarih : 22.01.2009
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this