Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

KÜRESEL ISIRMA

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » KÜRESEL ISIRMA
share on facebook  tweet  share on google  print  

KÜRESEL ISIRMA

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
 

kenancelik@kenancelik.com

KÜRESEL ISIRMA

Kenan ÇELİK

 

Artık küreselleşme modası var. Her şeyin küreselleşmesi var. Küresel güçler, küresel oyunlar, küresel yalanlar.

Artık küreselleşme rüzgarına karşı çıkmanın bir anlamı yok. Sonuç alınamayacaksa, Trabzon’da küreselleşme karşıtı olmanın bir anlamı yok. En karşı çıkanların bile bir internet sayfası ve e-mail adresi var. Hatta karşı oluşlarını internet sayfalarından açıklıyorlar. Küreselleştiler, haberleri yok. Küreselleşmeler karşı çıkarken, farkında olmadan küreselleştiler.

Dünya ekonomisi özellikle iletişimin gelişmesi ile küreselleşti. Sınırlar ortadan kalkıyor. Teknolojik gelişmeler, uluslararası anlaşmalar bunu sağlıyor. İletişimdeki gelişmeler, sermayenin önlenemez hareketliliği, şirketlerin çok uluslu hale gelmesi, tüketicilerin internet üzerinden dünyanın herhangi bir yerinden alışveriş yapabilmesi. Forum Trabzon’a karşı çıkanlar oldu. Boşuna. Forum olmazsa, internet üzerinden ABD, Japonya veya diğerlerinden zaten sipariş verip, alacağınızı alabiliyorsunuz. Önümüzdeki yıllarda, sınırlar artan bir hızla görünmez hale gelecek.

Artık ABD merkez bankasının veya diğerlerinin faiz indirimi anında tüm dünyada duyuluyor ve ekonomide arz talep değişmeleri anında yaşanıyor. Bir ülkede bir firmanın batması, bir sigorta şirketinin batması, bir otomobil üreticisi firmanın zarar açıklaması, anında diğer ülkelerde de etkilerini gösteriyor.

Bir de küresel ısınma var. Artık dünyada dengeler değişiyor. Canlılar yok olabilecek, yerine yenileri türeyebilecek. Bizi ilgilendiren hamsi. Eğer, tahmin edildiği gibi deniz suyu 2 derece falan yükselirse, hamsi daha kuzeye kaçacak. Neredeyse sembolümüz haline gelmiş hamsi bizi terk edecek. Onun için sınır yoktu zaten.

Karadenizin su kaynaklarına çok ihtiyaç olacak. Sıcaklıkların aşırı derecede artmayacağı bölgelerimizden biri Karadeniz bölgesi. Artık yaşanabilir ve dinlenme için insanlar bölgemize akacak. Turizm ve turizme dayalı tüm sektörler gelişecek.

Karadeniz bölgesinin tüm illeri, başka illerimize veya yurt dışına hep göç vermiştir. Halen de iş bulmak için dışarıya göç fazladır. Ama küresel ısınmanın sonunda, bu göç tersine dönebilir. Yaşanacak iklim şartlarının olduğu bölgemize yerli veya yabancı insanlar göç edebileceklerdir. Yeni istihdam alanları, yeni ekonomik fırsatlar doğacak.

Bunlar bir köşeye yazılabilecek birkaç örnek.

Küreselleşme iyidir veya kötüdür. Bunu kafamızdan silelim. Olanlar oldu ve artık geri dönülemez bir hale geldi. Yeni dünya şartlarının gereklerini yapalım. Krizleri değil, fırsatları avantaja ve paraya çevirmek için zekice planlar kuralım.

Yoksa, gereklerini yapmazsak, hazırlanmazsak, küreselleşme bizi fena ısıracak. Her tarafımız ısırık olacak. O zaman küreselleşme bizi yutacak.

Trabzon ekonomisi ile ilgili kararlar verirken, bunun ABD ve AB ayaklarını düşünelim. Ayrıca BRIC (Brezilya, Rusya Çin, Hindistan) ile rekabet edebilecek miyiz. Ona hazırlıklı yatırımlar yapalım.

Ben yaptım, oldu. Rahmetli babamın vasiyeti var, teknolojimi değiştiremem düşünceleri artık yok. Küreselleşmede yok. Yoksa küreselleşme fena ısırır, batarsınız, yok olursunuz.

Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 25 Arılık 2008, Perşembe
Tür : Ekonomi Tarih : 25.12.2008
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this