Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

MYO MÜDÜRLER TOPLANTISI

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » MYO MÜDÜRLER TOPLANTISI
share on facebook  tweet  share on google  print  

MYO MÜDÜRLER TOPLANTISI

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
 

kenancelik@kenancelik.com

MYO MÜDÜRLER TOPLANTISI

Kenan ÇELİK

 

Meslek yüksekokulları müdürler toplantısının dördüncüsü Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından yapıldı.

Toplantıya 400 meslek yüksekokulu müdürü kayıt yaptırarak katıldı. Ayrıca konuşmacı ve dinleyici olarak mesleki eğitimle ilgili pek çok kişi, kurum ve kuruluş katıldı.

Toplantıda yedi başlık altında komisyonlar oluşturuldu, çalıştırıldı ve sonuçta çeşitli kararlar alındı.

Aslında alınan kararların, daha önce yapılmış olan toplantılardan alınan kararlardan çok farklı olduğu söylenemez. Ancak, bu toplantıda aynı sorunlar üzerinde vurgu yapılmış, sorunların çözülemediği gözler önüne serilmiştir.

Bu toplantılının mesleki eğitim ve meslek yüksekokulları için bir milat olacağı düşüncesindeyim. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Gerçekten mesleki eğitimde sorunlar var. Özellikle meslek yüksekokulları okulculuk oynamaktan başka bir şey değildir.

Türkiye’de pek çok meslek yüksekokulunun yeterliği, binası, dersliği, laboratuarı yoktur. Bilgisayar laboratuarlarının teknolojisi bir internet kafedekinin çok altındadır. Üstelik, laboratuarlarda görev yapacak, uygulama yaptıracak nitelikli teknisyen veya uzman yoktur. Öğretim elemanı yetersizlikleri de ayrıca bir sorundur. Pek çok okulun bir spor salonu yok. Sportif ve sosyal etkinliklere ayrılan ne alan var, ne para var, ne de niyet.

Oysa, meslek yüksekokulları uygulama ağırlıklı bir eğitim yapması gerekir.

Aslında meslek liselerinden başarısız öğrencilerin MYO lara gelmesi sorunların en basitidir.

Bugün meslek yüksekokulları yüksek öğrenim bile sayılmamaktadır. Sayılsa idi, en azından askerlik yaparken, okuma yazma bilmeyenlere göre bir ayrıcalıkları olurdu. Staj yaparken, işyerinde kaza sigortası yaptırılırlardı, asgari ücretin en azından üçte biri kendilerine yol parası olarak verilirdi.

Okutulmakta olan dersler birçok bölümde YÖK tarafından belirlendi. Bunların dışına çıkılamıyor. Dersler ve kapsamları çağın gerisinde kalmıştır. Pek çok ders, birbirinin tekrarı niteliğindedir. Laboratuar yetersizlikleri yüzünden, uygulama dersleri de sınıflarda teorik olarak verilmekte. Sonuçta mezunlar iş dünyasının ihtiyaçlarına cevap verememekte.

Aslında rektörlükler de MYO lara gereken önemi vermiyor. MYO lar üniversitelerde bir yük olarak görülüyor, müdürleri, öğretim elemanları ve diğer personeli ikinci sınıf olarak görülüyor. Para kalırsa yatırım yapılıyor. Birkaç müdür kişisel olarak bir şeyler alabilirse alıyor. MYO lar üniversite yönetim kurullarında temsil edilmiyor. Ama MYO larla ilgili kararlar bu kurullarda alınıyor. Yönetmelik değişiklikleri oluyor, komisyonlarda MYO temsilcileri yok. Tanıtım materyalleri hazırlanıyor, MYO ların ismi yok. Oysa, birazcık önem verilmiş olsa, çok az para, çok az zahmet ile çok büyük işler yapılacak potansiyel var.

Çoğu üniversitede meslek yüksekokullarının gerçekleri ile hiç yüzleşmemiş kişiler koordinatör olarak görevlendiriliyor. Sonuçta, iyi işleyen bir şeyler varsa onlar da yıkılıyor. Küçük kafalara büyük fikirleri sokmamak gerekiyor. İşi ehline vermek lazım.

Burası Türkiye gerçekleri MYO larda da devam ediyor. Bütün çabalar kişisel olarak ön plana çıkmak, yapmadığı halde yapmış görünmek, iyilere sahip çıkmak, sorunları başkasının üzerine atmak.

YÖK de MYO larla ilgili hummalı çalışmalar var. Çok radikal kararların alınacağı tahmin ediliyor. Benim bildiğim bazı kararlar, MYO lar için çok iyi olacak. Ancak, YÖK’ün her şeyi yapma yetkisi yok. MYO sorunlarının asıl önemlileri meclisten çıkarılacak kanunlarla çözülecek nitelikte.

Bu MYO toplantısı, Trabzon için de önemlidir. Türkiye’nin her ilinden, her ilçesinden bir müdür getirdik. Trabzon’un tanıtımı için önemli bir fırsattı. Bu toplantının Trabzon ekonomisine 200 bin liralık bir etkisi vardır.

Ancak, sorunlar yok mu? Var. Kongre turizmi konusunda Trabzon kendini sorgulamalı. KTÜ de kendini sorgulamalı. Öz eleştirilerimizi çekinmeden yapmalıyız. Kendimizle yüzleşmeliyiz. Her şey göründüğü veya gösterildiği gibi değil.

Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 13 Kasım 2008, Perşembe
Tür : Bilim Tarih : 13.11.2008
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this