Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK KONGRESİ

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK KONGRESİ
share on facebook  tweet  share on google  print  

BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK KONGRESİ

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
 

kenancelik@kenancelik.com

BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK KONGRESİ

Kenan ÇELİK

 

İnsanlar, iyi bir iş ve iyi bir eş için hayal kurarlar. Bunu gerçekleştirmek için de eğitim alırlar, çalışırlar, çabalarlar. Aslında, herkes kariyerini planlarken, bir sekreterinin olacağını hep düşünürler. İyi bir sekreter, güzel bir sekreter, Türkçesi iyi, yabancı dil bilir, tüm büro makine ve malzemelerini kullanır, on parmak daktilo yazar, kısaca İsviçre çakısı gibi. On parmağında on marifet.

Sekreter kelimesinin İngilizce karşılığı sır tutan demektir. Bir sekreter, yöneticinin en büyük yardımcısı ve sırdaşıdır. İşlerin düzgün yürümesi ve başarıların yakalanmasında sekreterlerin rolü büyüktür.

Bir kurum veya kişi ile bağlantı kuracağınız zaman ilk teması sekreter sağlar. Aradınız kişiler veya sizi arayan kişilerin hakkınızdaki ilk izlenimleri sekreterle başlar. Bir yönetici ile görüşmeye gelenler, önce sekreterle karşılaşır. Sekreterin ilk karşılaması, giyimi, masasının düzgünlüğü, çalışma düzeni, ziyaretçide bir izlenim uyandırır. Sonradan yönetici ile yapılacak görüşmeler de bu izlenimlere bağlı olarak devam eder.

Kısaca, sekreter yöneticinin aynasıdır.

Son zamanlarda, sekretere yönetici asistanı denilmeye başlamış.

Sekreter sadece, bir yöneticinin telefonlarını bağlayan, küçük bir masada oturan ve küçük bir odada oturan bir kişi değildir.

Birleşmiş Milletler Teşkilatının bile bir genel sekreteri vardır ve bu sekreter dünyayı yönetir. Üniversitelerin idari işlerini yürüten genel sekreterdir. Cumhurbaşkanından, başbakana, milletvekillerine, belediye başkanlarına, kaymakamlara, dekanlara, müdürlere varıncaya kadar herkesin bir sekreteri vardır.

Bir yöneticinin, bir gün içinde en fazla karşılaştığı kişi sekreteridir. İyi düşünülürse, ailesinden daha fazla sekreterle görüşülür.

Biz bunların farkında olmalıyız.

Son yıllarda bu mesleğe büyük önem veriliyor. Meslek yüksekokullarında en cazip programlardan bir tanesidir. Birçok kuruluş ve sivil toplum örgütü kurslar düzenlemeye başladı. Hatta, özel kurslar açıldı, açılmaya devam ediyor.

Son yıllarda sekreterlere yeni yeni görevler verildi. Sekreterlere teknolojinin imkanları sunuldu. Sekreterlik artık nitelikli ve kariyerli bir iş oldu.

Ancak, acaba sekreterlerin eğitimi yeterli mi?

Türkiye’de bu mesleğin gelişmesine katkıda bulunan ve çok büyük bir özveri ile çalışan saygın bilim insanları var.

Bu insanların tamamı Karadeniz Teknik Üniversitesi, Beşikdüzü Meslek Yüksekokulunun düzenlediği 7.Ulusal Büro Yönetimi ve Sekreterlik kongresinde buluşuyor. Kongre 23 Ekim 2008 Perşembe günü sabahı, yani bugün açılıyor. Birbirinden önemli konular işlenecek. Toplantı aynı zamanda meslek içi eğitim niteliğindedir. Ayrıca cuma sabahı saat 10:00’da yapılacak panelde meslekteki son gelişmeler tartışılacaktır.

Şu anda yaklaşık 500 kayıtlı katılımcı var. Kongre sabahı da kayıtlara devam edilecektir.

Bölgemizdeki tüm sekreterleri ve sekreter adaylarını kongreye bekliyoruz.

Karadeniz Teknik Üniversitesinin bölgemize sunduğu bu hizmetten tüm ilgililerin yararlanacağını umuyoruz.

Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 23 Ekim 2008, Perşembe
Tür : Eğitim Tarih : 23.10.2008
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this