Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

TRABZONSPOR VE EĞİTİM

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » TRABZONSPOR VE EĞİTİM
share on facebook  tweet  share on google  print  

TRABZONSPOR VE EĞİTİM

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

kenancelik@kenancelik.com

TRABZONSPOR VE EĞİTİM

Kenan ÇELİK

 

Trabzonspor bir markadır. Bu markanın değeri son günlerde yükseliyor.

Futbolu elbette futbolcular oynar. Ama o futbolcuları bulup alan, değerlendiren, teknik direktörünü seçen, onlara parasını bir yerlerden bulup veren yönetim kadrosudur. Bir takım düşünün ki dünyanın en iyi futbolcularından oluşuyor. Dünya karması gibi. Eğer onlara iyi bir teknik direktör bulunmazsa ve iyi yönetilemezse kısa sürede çöker.

Trabzonspor yönetimi az zamanda, kıt kaynaklarla çok çok büyük işler yapmıştır. Bunu herkes söylüyor. Yönetime herkes destek oluyor. Yakışıklı oldukları için değil, işini yaptıkları için. Benim izlenimlerime göre başkan ve diğer yöneticiler artık birinci işleri olarak Trabzonspor’u görüyor.

Trabzonspor markasından çıkan ve o markayı ömür boyu gururla taşıyacak olan futbolcular hangi takıma giderse gitsin, Trabzonspor’un vitrinidir. Benim futbolcum değildi, iyi olmadığı için sattık gibi laflarla onları inkar edemezsiniz.

Milli takım kampındaki Gökdeniz olayı. Haklı veya haksız olsun, hiç şık olmadı. Trabzonspor markasına yakışmadı.

Konuyu eğitime bağlamak istiyorum.

Profesyonel futbolcu olmak, sadece para karşılığı oynamak anlamında mıdır? Bu kadar basit midir? Yetiştirdiğiniz futbolcuların kafasının içi de profesyonel olmalıdır. Sadece ceza veririz korkusuyla, kafaların içini düzeltemezsiniz.

Gerçek profesyonel futbolcuları yetiştirmek, eğitimlerine yatırım yapmaktan geçer.

Türkiye’de Anadolu lisesi veya üniversite kazanmak için akşam sabah, okulda veya dersanelerde test çözmek zorundasınız. O zaman futbol oynamaya zaman kalmıyor. Futbolu tercih edenler de eğitimine devam edemiyor.

O halde Trabzonspor ikisini bir araya getirmeli.

Trabzon Kolejini mutlaka kurmalıdır. Daha önce de yazdım. Bu kolejde futbol veya diğer sporlarda yetenekli olan öğrencileri hem okutmalı, hem de futbolcu yapmalıdır.

Trabzonspor’a ve bu yönetime de yakışan budur.

Koleji kurmak için maddi sorunun olacağını sanmıyorum. Kadroya giremeyen, sabahın beşinde antrenman yapan futbolcuları geçerine satsanız, bu kolejin fiziki alt yapısını yaparsınız.

Geriye öğretmen kadrosu kalıyor. Trabzonspor gibi bir markaya ve ciddi bir kurumun kolejine en iyi öğretmenleri, Trabzon’dan veya başka illerden alabilirsiniz. Tüm öğretmenlere bir yılda ödeyeceğiniz para, Kiki Musampa’ya verdiğiniz para kadar olmaz.

Kaldı ki, bu koleje gelecek öğrenciler, özel okul paralarını da ödeyecekler. Paralı bir kolej olacak. Bunların yanında ücretsiz okutacağınız başarılı öğrenciler de olacaktır elbette. Hatta Anadolu liselerini kazananlar bile, parasız okutursanız bu koleje gelebilir.

Kolej, Trabzonspor için çok büyük olmasa bile, kendi çapında para da kazandırır.

Bu koleje yerli veya yabancı çok iyi ve çok sayıda spor hocaları alabilirseniz, işte o zaman gerçek profesyonel sporcuları yetiştirirsiniz.

Trabzonspor’da pek çok ilke imza atmış başkana da bu yakışır. Bu atımı bu yönetim atamazsa, bir daha böyle bir kolej kurulmayacak demektir.

Fenerbahçe’nin koleji var mı? VAR.

Galatasaray’ın koleji var mı? VAR.

Beşiktaş’ın koleji var mı? VAR.

Trabzonspor'un var mı? YOK.

Trabzonspor veya Trabzon Koleji neden olmasın ki.

Acaba bu yüzden mi üç büyükler denilmekte ısrar ediliyor?

Ben bu yazıları bir spor adamı olarak değil, bir iktisatçı, bir eğitimci ve bir veli olarak yazıyorum.

Sonuçta, hem çok futbolcu yetiştirirsiniz, hem de yetiştirdikleriniz gerçek profesyonel olur. Böyle futbolcuları takıma alırsanız şampiyon olursunuz. Fazlasını satarsanız, çok para kazanırsınız. Sattığınız bu futbolcular final maçında size gol atsa bile, gurur duyarsınız.

Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 18 Eylül 2008, Perşembe
Tür : Eğitim Tarih : 18.09.2008
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this