Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

GÜRCİSTAN VE KARADENİZ EKONOMİSİ

Anasayfa » ESKİ KÖŞE YAZILARIM » GÜRCİSTAN VE KARADENİZ EKONOMİSİ
share on facebook  tweet  share on google  print  

GÜRCİSTAN VE KARADENİZ EKONOMİSİ

"ESKİ KÖŞE YAZILARIM" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
 kenancelik@kenancelik.com

GÜRCİSTAN VE KARADENİZ EKONOMİSİ

Kenan ÇELİK

 

Gürcistan, Türkiye’nin Kafkasya ve Asya’ya Açılan kapısıdır.

2000 yılında dünya ticaret örgütüne üye olmuş. Türkiye ile olan ticari ilişkileri hızla gelişmekte. 2006 yılında 750 milyon dolarlık dış ticaret hacmi gerçekleştirdik. 2008 yılında bu rakamın 900 milyon dolar alması bekleniyor.Gürcistan’nın dış ticaret hacmi içinde Türkiye birinci sırada.

Gürcistan Türkiye için ekonomik olarak stratejik bir ülkedir. Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı bu ülkeden geçiyor. Son aylarda, Kars-Tiflis demiryolunun temeli atıldı. Trabzon-Batum demiryolunun yapılması Karadeniz bölgesi ekonomisi ve Türkiye için çok önemli. Ayrıca Karadenizli iş adamlarının pek çoğu Gürcistan’da iş kurmuş durumda. Bazıları ihracat, bazıları ithalat yapıyor bu ülkeden. Çok sayıda işçimiz bu ülkede çalışıyor. Ayrıca, Türkiye’nin Kafkas ve Orta Asya ülkeleri ile  yaptığı ticarette transit yolun geçtiği bir ülke. Önemli bir dış ticaret köprümüz. Turizm gittikçe artıyor. Karadeniz illerinde her an Gürcüleri görmek mümkün. İki ülke arasında pek çok ticari ilişki kurulmuş durumda. Gürcistan da da aynı şekilde Türkleri. Üstelik Gürcistan henüz ekonomik zorlukları olan bir ülkedir. Sorunlar çözüldükçe ekonomik ve ticari ilişkilerimizin hacmi daha da artacak.

Son zamanlarda ekonomik ilişkiler, yavaş yavaş olsa bile artıyordu.

Ama şu anda Rus askerleri Gürcistan’da. Rusya ile Gürcistan arasında bir süreden beri var olan soğuk savaş, sıcak çatışmaya dönüştü.

Bu durum, Türkiye-Gürcistan ticari ilişkilerini çok olumsuz etkiler. Özellikle de Karadeniz bölgesi ile Gürcistan ekonomik ilişkilerini.

İktisatta bir kural vardır. Ekonomik ilişkiniz olan ülkelerde ekonomik gelişme olursa, o ülkeye ihracatınız artar, ihracattan dolayı milli geliriniz artar, ülkenizde ekonomik gelişme olur.

Bu savaş durumundan sonra, Gürcistan’da ekonomik zorluklar başlayacaktır. Halkın zaten düşük olan hayat standardı daha da düşecek. Dolayısıyla Türk malı satın alamayacaklar. Ev, işeri yapamayacaklar. Müteahhit firmalarımız iş alamayacak.  Firmaları hammadde ve ara malı gibi ürünleri verimli üretemeyecek. Onlardan hammadde ve ara malı alan firmalarımızın işleri kötü gidecek. Bu arada, ülkesinde huzur bulamayan, geçinemeyen Gürcüler Türkiye’ye ve özellikle de Karadeniz bölgesine göç etmenin yollarını arayacak. Bu da büyük sorun.

Rusya’da Türkiye’nin çok büyük bir ticari ortağı. Türkiye ihracatının %10’unu Rusya’ya yapıyor. Bu da nerden baksan 10 milyar doların üzerindedir. Aslında, Rusya’nın potansiyeline bakıldığında bu rakamlar çok az. Gelecekte çok daha fazla olacak.

Doğal gazın %64’ünü Rusya’dan alıyoruz. Tükettiğimiz elektriğin yarısını Rusya’dan gelen doğal gaz ile üretiyoruz.

Çok sayıda iş adamımız Rusya da iş yapıyor. Çok sayıda işçimiz orada çalışıyor.

Savaşların nedenleri incelendiğinde hep ekonomik çıkarlara, özellikle de enerji ve su kaynaklarını kontrol etmeye yönelik olduğu görülür. Ama sonuçta hiçbir savaş insanları mutlu etmemiştir.

Son yıllarda Karadeniz ekonomisi hep kötüye gitti. Olumsuz gelişmeler çok oldu. Bir bu savaş eksikti. Şimdi bölgemiz bu savaşın olumsuz ekonomik etkilerini yaşayacak.

 

Kaynak : İlkhaber Gazetesi, 14 Ağustos 2008, Perşembe
Tür : Ekonomi Tarih : 14.08.2008
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this