Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

KORSAN KİTAPÇILAR

Anasayfa » DUYURULAR » KORSAN KİTAPÇILAR
share on facebook  tweet  share on google  print  

KORSAN KİTAPÇILAR

"DUYURULAR" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
KORSAN

Son günlerde bazı öğrencilerin kandırıldıkları ve kendilerine korsan basılmış kitaplar satıldığı tespit edilmiştir.

Uluslararası İktisat kitabı da korsan olarak basılmıştır. Arkalarına da sahte hologram konulmuştur. İlgili kitapçılar bu kitapların ikinci el olduğunu savunabilmektedir. Ancak, korsan kitapların ikinci el ticareti de yasaktır. Bazı kitapçılar bunu meslek haline geltirmişlerdir.

Bu kitapları alan öğrencilerin kitapları toplanmaktadır. Hem yayınevi hem de yazarlar avukatlar aracılığı ile yasal süreçi başlatmışlardır. 

Ellerinde soluk renkli olarak ve arkasındaki hologram olmayan veya hologramı 2016 olarak yazılan kitap olan öğrenciler bu kitaplarını mahkemelerde delil olarak kullanmak üzere bana teslim etmelerini rica ederim. Ayrıca, korsan kitapları kesinlikle kullanmamaları ve yanlarında bulundurmamaları gerekmektedir. Diğer derslerin kitaplarını da kontrol etmelerini öneririm.

Kendilerinden korsan basılmış Uluslararası İktisat kitaplarını teslim aldığım öğrenciler kitaplarını satınaldıkları korsan kitabevini yazılı olarak beyan etmişlerdir. Ancak ORJİNAL ULUSLARARASI İKTİSAT KİTAPLARI SADECE AKADEMİ KİTABEVİNDE VE ŞUBELERİNDE satılmaktadır.

Delil olarak teslim alınan kitaplar yasal olmadığı için iade edilmeyecek ve mahkeme dosyalarında delil olarak kullanılacaktır. Öğrenciler aleyhine bir dava açılmayacaktır ancak vatandaşlık görevi gereği mahkemede tanık olarak gösterileceklerdir. Mahkeme sonucuna göre öğrenciler kitapçıya ödedikleri paraları geri alabileceklerdir. Ancak mahkeme süreci uzun süreceğinden, öğrencilerin korsan kitap satınaldıkları kitapçılardan ödemiş oldukları paralarını geri isteme hakları vardır. Kitapçı parayı geri vermediğinde veya kaba bir davranışta bulunduğunda polise başvurmak en akılcı yoldur. Ayrıca isteyen öğrenciler açılan davaya mağdur olarak iştirak edebilirler. Bunlar avukat araçılığı ile yürütülmektedir ve gerekli duyurular buradan yapılmaktadır.

Korsanı basılan kitaplar sadece uluslararası iktisat kitapları değildir. Tüm kitapları kontrol etmeden almayınız. Mümkünse korsan kitap satan kitapçılardan hiç alışveriş yapmayınız.

Öğrencilerin bu durumu anlayışla karşılayacaklarını ve tüm sahtekarlıklara karşı devletle işbirliği yapacaklarını umuyorum.

Aşağıdaki programı telefonunuza indirerek siz de kitabın arkasındaki bandrolu sorgulayabilirsiniz. Bandrolu olmayan kitapları da satın almayınız. Bandrolu olmayan veya satınaldığınız kitaba ait olmayan herhangi bir kitabı satmak, satınalmak veya bulundurmak mevcut yasalarımıza göre suçtur.

 

              

 

 

 

 


Tür : Diğer Tarih : 15.03.2017
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this