Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

Uluslararası İktsat Kitabında Düzeltme

Anasayfa » DUYURULAR » Uluslararası İktsat Kitabında Düzeltme
share on facebook  tweet  share on google  print  

Uluslararası İktsat Kitabında Düzeltme

"DUYURULAR" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Uluslararası

 

ULUSLARARASI İKTİSAT 5.BASKI KİTABIN

 

30.SAYFANIN İKİNCİ PRAGRAFI AŞAĞIDAKİ GİBİ DÜZELTİLECEKTİR.

(Kırmızı yazılar yeni durumu ifade etmektedir. )

 

 

“İki ülke arasında karşılıklı talep eşitliğini yani dış ticaret dengesini sağlayan tek dış ticaret haddi vardır ve o beyaz renkle gösterilen doğrudur. Yani 1 ton buğday=3 adet televizyon şeklinde değişimin yapılacağı dış ticaret haddidir. Bunun haricinde bir dış ticaret haddi dış ticareti dengeye getirmez. Çünkü diğerlerinde dış ticaret hadleri aynı olsa bile karşılıklı talepler birbirine eşitlenmeyecektir. Örneğin beyaz renkle kesikli çizilmiş olan doğru 1 Buğday=3,5 televizyon dış ticaret haddini temsil eder. Ancak bu ticaret haddinden, Türkiye B noktasında 90 ton buğday ihraç edip, 315 adet televizyon ithal etmek istiyor. Aynı dış ticaret haddinden Japonya ise A noktasında 50 ton buğday ithal edip, 175 adet televizyon ihraç etmek istiyor. Karşılıklı talepler birbirine eşitlenmediği için beyaz kesikli doğru şeklinde çizilmiş dış ticaret haddinden ticaret yapılmaz. Dolayısı ile dış ticaret dengesi oluşmaz. Türkiye 90 ton buğday satmak isterken, Japonya 50 ton buğday almak istiyor. Böylece 40 ton buğday arz fazlası ortaya çıkar. Buğday arz fazlasından dolayı yani buğday bolluğundan dolayı buğdayın dış ticaret hadleri 3,5’den 3’e doğru azalmaya başlar. Diğer taraftan da Türkiye 315 televizyon almak isterken, Japonya 175 televizyon satmak istiyor. Böylece televizyon talebi arzdan fazla olacaktır. Talep baskısından dolayı da televizyonun dış ticaret hadleri artacaktır. Eninde sonunda, 1 buğday 3 televizyon dış ticaret haddine gelinir ve dış ticaret dengesi sağlanır. ”

 

 

AYRICA

29. sayfadaki şekilde, kesikli çizginin uçundaki 1B:2,5T  yerine 1B:3,5T yazılacak. Aynı şekilde t1 yerindeki 190, 175 olarak değişecek.  t2 yerindeki 250 ise 315 olarak düzelecektir.

 

27.sayfadaki t1 yerindeki 160 rakamı 165 olarak düzelecektir.

 

26.sayfanın ikinci paragrafının birinci satırındaki mavi yazısı yerine gri yazılacak. Sayfa 25 deki tablonun 4, 5 ve 6. Sütunları gri olarak boyanacak.

 

30. sayfanın 4.satırındaki yazıya ve kelimesi ilave edilecek ve şöyle olacaktır: “haddi vardır ve o beyaz renkle .....”

75. sayfadaki şeklin başlığı "ARZ YAPILARI FARKLI-TALEP YAPILARI AYNI İKİ ÜLKE"

şeklinde düzeltmelerin yapılması gerekir.

 

 SAYFA 77 DEKİ ŞEKİL AÇIKLAMALARINI AŞAĞIDAKİ GİBİ DÜZELTİNİZ:

 

 

SÖZ KONUSU YANLIŞLIKLARDAN DOLAYI TÜM ÖĞRETİM ELEMANLARINDAN, ÖĞRENCİLERDEN VE DİĞER OKUYUCULARDAN ÖZÜR DİLERİM.

 

 

Kaynak : Prof.Dr.Kenan ÇELİK
Tür : Eğitim Tarih : 29.10.2013
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this