Prof.Dr.Kenan ÇELİK

Kişisel Web Sayfası

Bütünleme, Mezuniyet ve Af Sınavlarında Sadece Bir Adet Kitap Kullanmak Serbesttir

Anasayfa » DUYURULAR » Bütünleme, Mezuniyet ve Af Sınavlarında Sadece Bir Adet Kitap Kullanmak Serbesttir
share on facebook  tweet  share on google  print  

Bütünleme, Mezuniyet ve Af Sınavlarında Sadece Bir Adet Kitap Kullanmak Serbesttir

"DUYURULAR" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

Uluslararası İktisat Derslerinden Şubat 2009'da yapılacak Bütünleme, Mezuniyet ve Af sınavlarında  sadece BİR ADET KİTAP kullanımı serbesttir ancak zorunlu değildir. Sınavda kitap kullanmak isteyen öğrenciler aşağıdaki şartları kabul etmiş sayılırlar:

1)Sınavda sadece tek bir adet kitap kullanmak serbesttir. Kitabın yazarı önemli değildir.  Ancak Uluslararası İktisat dersinden görülen konuları kapsaması zorunludur. Öğrencilerin sahip oldukları herhangi bir uluslararası iktisat kitabı getirilebilir. Mikro, Makro, Para vb. diğer derslerle ilgili kataplar kabul edilmeyecektir.

2)Öğrenciler arasında kitap alışverişi kesinlikle olmayacaktır. Kitap alışverişi olduğunda ilgili öğrencilerin sınavı iptal edilecek ve notları sıfır olarak kabul edilecektir.

3)Kitap, defter veya herhangi bir fotokopi, defter, ders notları kesinlikle sınav salonuna sokulmayacak ve sınavda kullanılmayacaktır. Post-it şeklinde kağıtların yapıştırılması da yasaktır. Ancak, sınava getirilen kitabın ilgili sayfasındaki konuyla ilgili olması şartıyla kısa notların yazılmış olmasında sakınca yoktur.

4)Kitapların arasında, dersle ilgili olsun veya olmasın herhangi bir kağıt parçası, fotokopi, ders notu, gazete parçası, fotoğraf, harita vb. bulundurulmayacaktır. Bu konuda sorumluluk ilgili öğrenciye ait olacaktır.

5)Kitap kullanmak zorunlu değildir. Karar tamamen öğrenciye aittir.  İSTEMEYEN ÖĞRENCİLER KİTAP KULLANMASINLAR. Bir öğrencinin sınavda kitap kullanmasının, kitap kullanmayan diğer öğrencilerin başarısına etkisi yoktur. Kitap kullanmak isteyen öğrencilerin cevap kağıtlarına, kullandığı kitabın adı bizzat öğrencinin kendisi tarafından sınav esnasında yazılacaktır. Kitap kullanıp kullanmamak notları etkilemeyecektir. Cevaplar doğru olduğu sürece puanı tam olarak verilecektir. Sınavda sorulacak sorular, iyi çalışan öğrenciler tarafından hiç kitap kullanılmadan yapılabilecek türden olacaktır. Ancak, bazı soruların cevapları kitaplardan da bulunabilecektir. Kitap kullanılıp kullanılmaması sınavın niteliğini değiştirmeyecektir.

6)Kitap kullanmak isteyen her öğrenci kitabının kapağına tükenmez kalemle adını soyadını, numarasını ve bölümünü gözetmenlerin görebileceği büyüklükte yazacak ve kitabını imzalayacaktır.

7)Her öğrenci kitabını gözetmene kontrol ettirmek zorundadır ve gözetmenler sınavın her anında kitapları kontrol edebileceklerdir. Gerektiğinde ilgili kitaplara işlem yapılmak üzere el konulabilicektir.

8)Herhangi bir sorunun cevabının olabileceği sayfayı açık bırakarak başka öğrencilerin görmesine neden olan öğrenciler kopya yapmış sayılırlar. O nedenle, her öğrenci kitabını kendi önünde, başkalarının göremeyeceği şekilde tutmak zorundadır.

9)Sınavda kitap kullanımının serbest olması sorulacak soruların zor olacağı anlamına gelmez. Sorular önceden beri yapıldığı gibi ölçme ve değerlendirmeye yönelik olacaktır. Öğrencilerin alacağı notların daha fazla olacağı umulmaktadır.

10)Amaç belirli bir kaynaktan ilgili bilgilerin bulunup bulunamadığı yeteneğinin ölçülmesi ve öğrencilerinin bu konuda teşvik edilmesidir. Yaşamakta olduğumuz ve sonu belli olmayan bir sürede de yaşamaya devam edeceğimiz bilgi çağında, bilgiden de daha önemlisi bilginin nereden nasıl bulunacağının bilinmesidir.

11)Birçok kitaptan fotokopi çektirerek veya parçaları birleştirip cilt yaptırılarak, birçok kitabı veya kitap bölümünü biraraya getirerek orjinal olmayan bir kitabın sınava getirilmesi kabul edilmeyecektir.

Uluslararası İktisat dersinin bu sınavında kitap kullanmak isteyen her öğrenci bu kuralları peşinen kabul etmiş sayılır.  
 
Kaynak : Prof.Dr.Kenan ÇELİK
Tür : Eğitim Tarih : 26.01.2009
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this